Докато милиони европейци тръгват на летните си пътувания, нова класация разкрива кои летища е най-вероятно да осигурят безпроблемно пътуване и кои могат да изпитат търпението ви.

AirHelp - организация, която защитава правата на пътниците, публикува годишната си световна класация на летищата, оценяваща ефективността им въз основа на точност, удовлетвореност на пътниците и качество на обслужване.

И докато големи летища, като парижкото Шарл дьо Гол и лондонското Гетуик, не успяват да впечатлят, няколко по-малки европейски аеропорта се открояват със своята надеждност и обслужване на клиентите.

Кои летища са най-добрите в Европа?

Международното летище в Кейптаун, Южна Африка, се нарежда на първо място в световната класация, като получава 8.6 точки за точност и 8.7 като мнения на клиентите, оглавявайки списък от 250 международни летища от 68 различни държави.

Най-високо класираното европейско летище в общата класация е летище Берген в Норвегия, което се нарежда на девето място в световен мащаб и оглавява подреждането на европейските летища по точност.

Сред другите по-високо класирани летища в Европа са тези в Билбао в баския регион на Испания (16-о място), летището в Бодо (23-о място), Осло Гардермоен (28-мо място), също в Норвегия и Рейкявик Кефлавик в Исландия (30-о място).

Въпреки че се нарежда на 130-о място в общото класиране, летището в Люксембург получава оценка 9.0 в категорията мнения на клиенти, което го поставя начело сред всички останали европейски летища в тази категория.

Амстердамското летище Схипхол (111-о място в общото класиране) получава най-висока оценка в Европа в категорията храна и напитки с 8.3.

Летище „Васил Левски“ – София се нарежда на 217-о място в класацията, като получава обща оценка 7.01. В категорията за точност летището получава оценка 7, докато в категориите мнения на пътници и храна и магазини е оценено със 7.8 и 6.4 точки, респективно.  

Междувременно, и може би не изненадващо, предвид скорошните стачки на служителите по контрола на въздушното движение и критиките относно представянето на страната, най-високо оцененото летище във Франция - Тулуза-Бланяк, се класира едва на 101-во място в световен мащаб.

Въпреки това, то оглавява френската класация за втора поредна година, получавайки солидни оценки за точност и удовлетвореност на клиентите, макар че се класира малко по-ниско в категориите за пазаруване и хранене.

Класираното на 181-во място парижко летище Шарл дьо Гол се представя слабо по всички показатели, като честите закъснения и ниските оценки от клиенти намаляват резултата му.

Лондонското летище Гетуик се класира на 235-то място - с ниски оценки като цяло.

Въпреки това и трите се представят по-добре от най-лошото летище в Европа - Родос Диагорас. Гръцкият островен въздушен хъб получава едва 6.05 точки, а за точност – 5.8. Този резултат го нарежда на 249-то място, едно място над най-лошото в света по тези показатели - летище Тунис Картаген.

Как се изготвя класацията?

Методологията на AirHelp дава най-голяма тежест – 60% на работата по график, базирана на полети, излитащи или пристигащи в рамките на 15 минути от планираното им време. Оценката на Родос Диагорас от 5.8 за точност, например, се равнява на 58% от полетите, изпълнявани по график.

Останалите 40% като тежест в общата оценка са разделени поравно между отзивите на пътниците за персонала на летището, чистотата и общото преживяване, както и предлаганите услуги, като например ресторанти и магазини за търговия на дребно.

По-голямата част от данните са събрани от множество доставчици и сравнени със статистика от правителствени агенции, летища, доставчици на услуги за проследяване на полети и исторически ресурси.

За да събере потребителски отзиви, AirHelp е анкетирала пътници от над 58 държави и е събрала повече от 13 500 уникални оценки за летища.

Класациите обхващат само летища със значителен брой международни полети, като са използвани данни, събрани между 1 юни 2024 г. и 31 май 2025 г.

Въпреки че закъсненията и отменените полети често са извън контрола на летищата, най-добре представящите се са тези, които съчетават оперативна ефективност с внимателно обслужване и ясна комуникация.

Според заключенията на AirHelp, пътуващите, които искат да намалят стреса си това лято, може да предпочетат по-малки регионални летища в Скандинавия, където шансовете за безпроблемно пътуване са значително по-добри, отколкото в най-големите транспортни центрове на континента.