QS Quacquarelli Symonds публикува 21-ото издание на своята глобална класация на университетите QS World University Rankings, която единствена оценява професионалната реализация на завършилите и представянето на висшите учебни заведения по отношение на устойчивостта.
За тринадесета поредна година Масачузетският технологичен институт (MIT) оглавява подреждането, въпреки че две трети от американските висши учебни заведение в класация отстъпват позиции, в сравнение с миналогодишното издание.
Imperial College London скача с четири места, за да се нареди на втората позиция, докато Оксфордският и Харвардският университети запазват третото и четвъртото си място, респективно.
Челната петица се оформя от Кеймбриджкия университет, а местата от шесто до десето се заемат от Станфордския университет, Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, Националния университет на Сингапур, Лондонския университетски колеж (UCL) и Калифорнийски технологичен институт, който e единственото ново висше учебно заведение в Топ 10.
Великобритания може да се похвали с три от петте най-добри университета в света, но повече от половината от включените в класацията британски висши училища отстъпват позиции, в сравнение с предходното издание.
Университетът на Торонто получава най-високия резултат в света в категорията Устойчивост. Осем от попадналите в класацията австралийски университети подобряват класирането си, в сравнение с миналата година. Три от тях са в Топ 20.
Четири от петте китайски университета в Топ 100 се издигат в класацията. Най-високо класираният от тях е Пекинския университет, който се придвижва с три места напред - до 14-ата позиция.
Индия отчита забележителен прогрес - 91% от нейните 46 университети в класацията се изкачват, запазват позиции или са новокласирани. Индонезия, Пакистан и Турция също могат да се похвалят със забележително подобрение в представянето на своите висши учебни заведения.
Латинска Америка разполага с четири университета в първите 100 – Университет на Буенос Айрес, Папски католически университет в Чили, Национален автономен университет на Мексико и Университет на Сао Пауло.
Университетът KFUPM в Саудитска Арабия е най-високо класираното арабско висше учебно заведение, като заема 101-во в света. Африканският лидер е Университетът на Кейптаун (171-во място).
В класацията са включени 1500 университета от 105 системи на висшето образование. САЩ е лидер със 197 висши учебни заведения, следвана от Великобритания (90) и континентален Китай (71).
Софийският университет "Свети Климент Охридски" е единственият български университет, който попада в тазгодишната класация. Той подобрява с 80 места позицията си и е класиран на 661-670 място в класацията, в която участва от 2013 г. насам.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 3 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 4 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 5 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 5 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 5 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 7 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgАморим измисли наказание за мързеливците в Ман Юнайтед – прокуждане в България
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg