
QS Quacquarelli Symonds публикува 21-ото издание на своята глобална класация на университетите QS World University Rankings, която единствена оценява професионалната реализация на завършилите и представянето на висшите учебни заведения по отношение на устойчивостта.
За тринадесета поредна година Масачузетският технологичен институт (MIT) оглавява подреждането, въпреки че две трети от американските висши учебни заведение в класация отстъпват позиции, в сравнение с миналогодишното издание.
Imperial College London скача с четири места, за да се нареди на втората позиция, докато Оксфордският и Харвардският университети запазват третото и четвъртото си място, респективно.
Челната петица се оформя от Кеймбриджкия университет, а местата от шесто до десето се заемат от Станфордския университет, Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, Националния университет на Сингапур, Лондонския университетски колеж (UCL) и Калифорнийски технологичен институт, който e единственото ново висше учебно заведение в Топ 10.
Великобритания може да се похвали с три от петте най-добри университета в света, но повече от половината от включените в класацията британски висши училища отстъпват позиции, в сравнение с предходното издание.
Университетът на Торонто получава най-високия резултат в света в категорията Устойчивост. Осем от попадналите в класацията австралийски университети подобряват класирането си, в сравнение с миналата година. Три от тях са в Топ 20.

Четири от петте китайски университета в Топ 100 се издигат в класацията. Най-високо класираният от тях е Пекинския университет, който се придвижва с три места напред - до 14-ата позиция.
Индия отчита забележителен прогрес - 91% от нейните 46 университети в класацията се изкачват, запазват позиции или са новокласирани. Индонезия, Пакистан и Турция също могат да се похвалят със забележително подобрение в представянето на своите висши учебни заведения.
Латинска Америка разполага с четири университета в първите 100 – Университет на Буенос Айрес, Папски католически университет в Чили, Национален автономен университет на Мексико и Университет на Сао Пауло.
Университетът KFUPM в Саудитска Арабия е най-високо класираното арабско висше учебно заведение, като заема 101-во в света. Африканският лидер е Университетът на Кейптаун (171-во място).
В класацията са включени 1500 университета от 105 системи на висшето образование. САЩ е лидер със 197 висши учебни заведения, следвана от Великобритания (90) и континентален Китай (71).
Софийският университет "Свети Климент Охридски" е единственият български университет, който попада в тазгодишната класация. Той подобрява с 80 места позицията си и е класиран на 661-670 място в класацията, в която участва от 2013 г. насам.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Технологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
- Четири български фирми в топ 100 на най-големите технологични компании в ЦИЕ
- По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
- Ниските образователни резултати може да струват на България над $400 млрд.
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Oткриха новата външна гейт зона на Летище Варна с инвестиция за над 9 млн. евро (СНИМКИ)
преди 9 часаМалкото градче, в което на плажа можете да плащате с биткойни
преди 10 часаТри съвета за преодоляване на фобии
преди 10 часаДревният град на ръба на Европа, в който няма туристи
преди 10 часаEuroVelo: Велосипедната мрежа, която обхваща Европа (и България)
преди 10 часаКакво е БРИКС и защо е важно?
преди 11 часаПрочети още
Саня Армутлиева: Попфолкът доминира в България, но той се оттласна чалгата!
darik.bgПетър Витанов: Тошко Йорданов умря приживе! Трифонов е сърдит старец!
darik.bgРужа Райчева: Това е арогантно! Тошко Йорданов няма право на такова отношение!
darik.bgНа живо: ПСЖ – Байерн Мюнхен
dsport.bgГригор Димитров отнесе австриец на Уимбълдън и ще се изправи срещу Яник Синер
dsport.bgАкушер-гинеколог асистира при най-важното раждане – това на собствения си син
9meseca.bg