
Астрономите направиха изненадващо откритие на кислород и елементи, като тежки метали, в най-отдалечената известна галактика.
Тя се намира на 13.4 милиарда светлинни години, което означава, че се е образувала в ранните дни на Вселената. Астрономите смятат, че Големият взрив е създал Вселената преди 13.8 милиарда години, припомня CNN.
Необичайно голямата, светеща далечна галактика, наречена JADES-GS-z14-0, първоначално беше открита през януари 2024 г. с помощта на космическия телескоп James Webb, който наблюдава Вселената в инфрачервена светлина, невидима за човешкото око.
Той може ефективно да надникне назад във времето до началото на мистериозна ера, наречена Космическа зора - или първите няколкостотин милиона години след Големия взрив, в които са се родили първите галактики, защото може да наблюдава светлина, пътувала милиарди години през космоса до Земята.
На светлината от JADES-GS-z14-0 са били нужни 13.4 милиарда години, за да достигне нашия ъгъл на Вселената, така че Webb и други обсерватории, като ALMA или Atacama Large Millimeter/submillimeter Array в пустинята Атакама в Чили, виждат галактиката такава, каквато е била, когато Вселената е била само на около 300 милиона години.
Когато астрономите използват ALMA, за да проследят първоначалните наблюдения на Webb, те са изумени да открият наличието на кислород и тежки метали, тъй като тяхното присъствие предполага, че галактиките са се образували по-бързо от очакваното в ранните дни на Вселената.
Резултатите от откритията на ALMA бяха публикувани в отделни проучвания в The Astrophysical Journal и Astronomy & Astrophysics.

„Това е като да откриеш юноша, където очакваш да намериш само бебета“, каза Сандър Шоус, водещ автор на проучването в The Astrophysical Journal и докторант в Лайденската обсерватория към Лайденския университет в Нидерландия.
„Резултатите показват, че образуването на галактики се случва много по-бързо, отколкото се очакваше.“
Фактът, че JADES-GS-z14-0 е натоварена с тежки елементи кара астрономите да се съмняват какви са наистина някои от най-ранните галактики - както и колко още могат да открият с помощта на Webb и ALMA.
Галактиките обикновено се раждат от огромни газови облаци, които се свиват и се въртят, изпълвайки се с млади звезди, които до голяма степен са направени от леки елементи, като хелий и водород.
Докато звездите се развиват с течение на времето, те създават по-тежки елементи, като кислород и метали, които се разпръскват из галактиката, когато звездите експлодират в края на живота си.
На свой ред, елементите, освободени от умиращите звезди, водят до образуването на повече звезди, както и на планетите, които обикалят около тях.
Но нищо в JADES-GS-z14-0 не отговаря на този модел. Галактиката съдържа 10 пъти повече тежки елементи от очакваното, според авторите на изследването.
„Такива елементи се произвеждат от масивни звезди и голямото количество кислород предполага, че няколко поколения от тях вече са били родени и умрели“, според д-р Стефано Карниани, асистент в Scuola Normale Superiore в Пиза и водещ автор на изследването в Astronomy & Astrophysics.
„В заключение, JADES-GS-z14-0 е по-зряла от очакваното и тези резултати предполагат, че първото поколение галактики е събрало масата си много бързо.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Популярен британски град - поредният с туристическа такса
преди 12 минСресан, лакиран и обложен с мито: Как Тръмп е на път да фалира лешникотрошачката с лика си
преди 30 минПроблеми със заплати и отпуски: От какво най-често се оплакват служителите у нас?
преди 48 минПодобрение на бизнес климата през април
преди 1 часПроизводствените цени скочили със 17.4% за година
преди 1 час2500 лв. - средният доход на завършилите Спорт в НСА
преди 2 часаПрочети още
Първите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
darik.bgКак Испания и Португалия оцеляха без ток: 5 съвета от живеещите на Иберийския полуостров
darik.bgТурско AI приложение открива рак на белия дроб
darik.bgЦСКА и феновете обединяват сили преди финала
dsport.bgЦунами тренира с Левски, но Майкон притесни „сините“
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg