Главният изпълнителен директор на Rocket Lab Питър Бек е напълно доволен от това да гледа как ракетите, които неговата компания строи, достигат небесата, докато той остава здраво стъпил на Земята.
“Някои хора имат изгарящо желание да стигнат до космоса. Аз просто имам изгарящо желание да създавам неща, които дават възможност на други хора да го посещават,” казва 47-годишният Бек.
Роденият в Нова Зеландия мъж основава Rocket Lab през 2006 г. без висше образование или връзки в космическата индустрия.
Неговата компания, която е базирана в Лонг бийч, Калифорния, в момента се оценява на 11.9 млрд. долара, като зад гърба си има десетки успешни изстрелвания на ракети, правещи я една от най-бързо разрастващите се непублични космически компании.
От Forbes оцениха състоянието на самия Бек през ноември на 1.3 млрд. долара. Джеф Безос и Ричард Брансън - други двама милиардери, които притежават космически компании, вече осъществиха пътувания до открития космос.
Бек обаче твърди, че не се интересува от това, изтъквайки една от чертите, които му позволяват да изгради успешно своята компания - “здравословна степен на параноя.”
Главният изпълнителен директор на Rocket Lab казва, че участва изключително активно в планирането и подготовката на мисиите на компанията и неговата вманиаченост по детайлите би била твърде разсейваща, за да се наслади на пътуването до космоса.
Бек изпитва “огромно уважение” към астронавтите - особено към тези с инженерен опит, които разбират опасностите на пътуванията до космоса и въпреки това ги осъществяват, казва той.
“Просто бих си мислил за всички фактори за безопасност на клапаните и структурите, които са под мен. Затова не смятам, че ще е приятно. Има една рядка група от хора, които могат да направят това, а аз, за съжаление, не съм от тях.”
Никога не казвай никога
Бек не е човек, който напълно избягва риска. Той се чувства доста комфортно да поема големи рискове, предвид факта, че залогът не е потенциално животозастрашаващ, казва той.
Самото основаване на Rocket Lab е рисково, предвид факта, че Бек не е имал никакъв опит. Години по-късно, когато компанията изстрелва първата си ракета Electron, “бяхме само около 92% сигурни, че всичко ще е наред и ще проработи,” казва Бек.
Този опит не успява да достигне до орбита заради проблем с оборудването, но отстраняването му проправя пътя за бъдещи успешни изстрелвания.
“Трябва да поемате рискове. Ако не поемате рискове, няма награда, а ако искате да премахнете всеки процент риск, в крайна сметка се превръщате в традиционен играч от типа динозавър.”
Съветът на Бек към всеки е: определете рисковете, които смятате, че си заслужава да поемете и след това направете всичко по силите си, за да смекчите потенциалните последици преди да се хвърлите с главата напред.
Това означава да направите сериозно проучване и да се подготвите за всеки евентуален изход - добър или лош, преди да изберете да предприемете действия, казва той.
Най-общо казано, Брансън споделя сходна перспектива по отношение на поемането на рискове. Милиардерът е добре известен със склонността си към търсене на силни усещания, като прелитане на океана с балон с горещ въздух.
Той обаче е категоричен, че ключът към неговия успех са изчисленията зад тези рискове.
“Винаги съм вярвал в премислянето на това какво може да се обърка и как може да се ограничат пораженията,” казва Брансън пред Forbes.
“Това е умният начин да се подхожда към риска. В същото време, да се доверите на инстинкта си е от ключово значение. Ако усещате, че нещо е правилно, дори и когато шансовете са малки, аз вярвам, че трябва да се направи.”
Бек обаче има по-аналитичен подход, когато става въпрос за качването на ракета и политането към космоса. “Никога не казвай никога,” казва той.
“Вижте, щях да го направя, ако се налагаше. Ако животът ми зависеше от това. Ако обаче се прави за удоволствие, това изглежда контрапродуктивно.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Цената на урана на рекордни нива
преди 50 минПрез 2025 г.: Мебели от естествена дървесина в натурални тонове владеят дома
преди 1 часINSAIT изпреварва Харвард и Оксфорд на един от най-престижните световни форуми за алгоритми
преди 2 часаСпасиха бебе горила от товарния отсек на самолет на Turkish Airlines
преди 2 часаКак да отказваме без да изпитваме вина?
13.01.2025Какво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
13.01.2025Прочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgВики Томова не се опълчи на 10-ата в света
dsport.bgВ Аржентина обявиха сделка: Лудогорец продаде Рик Джонатан
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgНаправи си сам домашен дифузер
idei.bgEжедневни предмети, които използваме по грешен начин
idei.bgФън шуй промени за дома
idei.bg