През миналата година нивата в атмосферата на най-значимия затоплящ планетата газ са нараствали с по-бързи темпове от когато и да било, което заплашва постигането на глобална климатична цел, твърдят учени.

Концентрацията на въглероден диоксид (CO2) вече е над 50% по-висока, в сравнение с периода преди човечеството да започне да изгаря огромни количества изкопаеми горива.

През миналата година емисиите от изкопаеми горива са били на рекордни нива, а планетата изпитваше затруднения да абсорбира по естествен път CO2 заради фактори, като горски пожари и суша, така че по-голяма част от тези количества се е натрупала в атмосферата.

Бързото увеличение на въглеродния диоксид е "несъвместимо" с поетия международен ангажимент за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните нива, казват от Националната метеорологична служба на Великобритания.

Това беше амбициозната цел, поставена от близо 200 държави по време на Конференцията за климата в Париж през 2015 г., с надеждата да се избегнат част от най-тежките ефекти от климатичните промени.

Миналата седмица беше потвърдено, че 2024 г. е била най-горещата в историята и първата календарна година, в която средните годишни температури са били с 1.5 градуса по-високи, в сравнение с прединдустриалните нива.

Това не нарушава постигането на целта от Париж, която визира средна температура в по-дълъг период, простиращ се десетилетия, но продължаващото увеличаване на въглеродния диоксид в атмосферата на практика отдалечава света от нея.

"Ограничаването на глобалното затопляне до 1.5 градуса изисква забавяне на темпа на увеличение на CO2, но на практика се случва точно обратното," казва професор Ричард Бетс от Националната метеорологична служба на Великобритания.

Дългосрочното увеличение на въглеродния диоксид безспорно се дължи на човешката дейност, основно на изгарянето на въглища, петрол и природен газ и изсичането на гори.

Информацията за климата на Земята в далечното минало, извлечена от ледени ядра и морски седименти, показва, че нивото на въглероден диоксид в момента в най-високото поне от 2 млн. години, според ООН.

Увеличението обаче варира всяка година, благодарение на разликите в това как природата абсорбира въглерода, както и на различните нива на емисиите на човечеството.

Миналата година емисиите на въглероден диоксид достигат рекордни нива, сочат предварителни данни на екипа на Global Carbon Project.

Своя принос имат и ефектите от природния феномен Ел Ниньо, при който повърхностните води в екваториалната част на Тихия океан се затоплят необичайно много, което се отразява на времето.

Природата е абсорбирала приблизително половината от емисиите от въглероден диоксид на човечеството, например, чрез допълнителния растеж на растения и абсорбирането на газа в океана.

Допълнителните горещини вследствие на Ел Ниньо обаче означават, че количествата поеман въглероден диоксид на сушата не са били толкова големи, колкото през миналата година.

Бушувалите през годината горски пожари, в това число и в райони, които обикновено не са засегнати от Ел Ниньо, също са отделили допълнителни количества въглероден диоксид.

"Дори и без приноса на Ел Ниньо през миналата година, увеличението на CO2 вследствие на изгарянето на изкопаеми горива и обезлесяването, надхвърля сценариите на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) за ограничаване на затоплянето до 1.5 градуса," казва професор Бетс.

Тези фактори означават, че в периода 2023 - 2024 г. нивата на въглероден диоксид са нараснали с близо 3.6 ppm (части на милион въздушни молекули) до над 424 ppm.

Това е рекордно годишно увеличение, откакто за първи път се правят подобни атмосферни измервания в отдалечената изследователска станция Мауна Лоа в Хавай през 1958 г. 

Според професор Ралф Кийлинг, който ръководи програмата за измервания в щатския Институт по океанография „Скрипс“:

"Тези най-нови резултати потвърждават допълнително, че навлизаме в неизследвана територия по-бързо от когато и да било, тъй като увеличението на емисиите продължава да се ускорява".

Рекордното увеличение засилва опасенията, че способността на природата да абсорбира затоплящите планетата газове може да намалее в дългосрочен план.

Арктическата тундра се превръща в цялостен източник на CO2 заради затоплянето и честите пожари, според щатската Национална агенция за океански и атмосферни изследвания.

Способността на тропическите гори на Амазония да абсорбират въглероден диоксид също беше засегната от суша, горски пожари и умишлено обезлесяване. Според професор Бетс:

"Това е отворен въпрос, но е нещо, което трябва да следим отблизо и много внимателно."

Националната метеорологична служба на Великобритания прогнозира, че увеличението в концентрацията на въглероден диоксид през 2025 г. няма да е толкова екстремно колкото през 2024 г., но въпреки това ще се отклонява значително от пътя, по който трябва да се върви, за да се постигне целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса.

В момента ефектът на Ла Ниня, при който повърхностните води в екваториалната част на Тихия океан са по-хладни от обикновеното, замени Ел Ниньо, което позволява на природата да абсорбира повече въглероден диоксид. Професор Бетс посочва:

"И макар в момента да има временно облекчение на фона на малко по-ниските температури, затоплянето ще се възобнови, защото въглеродният диоксид продължава да се трупа в атмосферата."