Точно преди година - в началото на януари 2024 г., финансовата индустрия с нетърпение наблюдаваше дали дългоочакваният дебют на борсово търгуваните спот биткойн фондове в САЩ ще оправдае очакванията. Заявката им беше да привлекат до 30 млрд. долара през първата си година.

Днес те спокойно могат да отворят шампанското, тъй като първата вълна от биткойн ETF-и привлече колосалните 65 млрд. долара през 2024 г., което спомогна за повишаване на цената на биткойн от 43 000 долара до над 100 000 долара за брой. 

Най-големият от тези нови продукти - фондът на BlackRock iShares Bitcoin Trust, се превърна в най-успешния дебют в 35-годишната история на ETF индустрията.

Но това е само началото на "купона", смятат привържениците на криптовалутата. Малко след като тези продукти отпразнуват първата си годишнина на 10 януари, новоизбраният президент Доналд Тръмп, който обеща да бъде "криптопрезидент", ще положи клетва за втори път.

За феновете на криптоиндустрията това е свързано с очакванията за нова златна ера за дигиталните активи.

В очакване на по-леки регулации

Предложенията за нови криптопродукти вече се трупат във входящите кутии на регулаторите.
 
Докато Гари Генслер - криптоскептичният председател на Комисията по ценни книжа и борси на Байдън, беше принуден да одобри първите спот биткойн ETF и подобни тепродукти на Ethereum, след като загуби съдебно оспорване, той продължи да предупреждава, че криптовалутите са силно нестабилни и уязвими на измами и манипулации.

Пол Аткинс, който беше номиниран от Тръмп за наследник на Генслер, е смятан за поддръжник на дигиталните активи. 

Към края на ноември миналата година няколко инвестиционни компании, включително VanEck, 21Shares и Canary Capital, се възползваха от очакванията за все по-благоприятното отношение на Вашингтон, като подадоха най-малко 16 заявления за стартиране на борсово търгувани продукти, проследяващи криптоиндекси или токени, като Solana и XRP на Ripple. 

Натискът за пускане на следващата вълна от криптопродукти започна още преди изборите в САЩ, като мнозина в индустрията очакваха разхлабване на регулациите, независимо от това дали победата ще отиде при Доналд Тръмп или вицепрезидента Камала Харис.

"Тъй като получаването на регулаторно одобрение и извеждането на нов ETF на пазара отнема няколко месеца, много емитенти заложиха на това, че тази година климатът ще бъде различен и искаха да сложат продуктите си "на опашката" възможно най-рано“, коментира пред Reuters Матю Сигел, ръководител на изследването на цифровите активи във VanEck, който се надява да стартира Solana ETF през 2025 г.

В допълнение към XRP и Solana, които са съответно четвъртият и шестият най-големи токени по капитализация, според CoinGecko, Canary е подала заявка за пускане на продукти, свързани с не чак толкова популярните Litecoin и HBAR, показват документите от Комисията по ценните книжа и борсите.

Няколко емитенти, включително Calamos Investments, Innovator ETFs и First Trust, подадоха документи за нови фондове, които биха използвали наскоро стартираните биткойн ETF опции, за да предпазят инвеститорите от загуби на самия биткойн. Първите такива продукти се очаква да дебютират още на 22 януари.

SEC одобри опции за някои от биткойн ETF в края на миналата година, включително iShares Bitcoin Trust на BlackRock, и даде на CBOE Global Markets зелена светлина за стартиране на опции, свързани с Cboe Bitcoin U.S. ETF Index.

Криптопродуктите си остават рискови

Докато биткойн ETF-ите се представиха изключително силно, фондовете, базирани на втория по големина токен в света - етера, привлякоха относително оскъдни притоци от 12.8 милиарда долара след дебюта си през юли миналата година.

Докато цената на биткойн се удвои през 2024 г., етерът изостава от това темпо, поскъпвайки "само" с 53%.

Тъй като по-малко разпространените криптотокени са все още в начален стадий на развитие, факторите, които стимулират възвръщаемостта и волатилността, не винаги са ясни, смята Тод Сон от Strategas.

Въпреки че търговията с биткойн и етер съществува от няколко години в САЩ, досега това са единствените токени, за които съществува фючърсен пазар. Сон казва, че съществуването на фючърсна търговия е дало на регулаторите увереност в широчината и дълбочината на криптопазара.

Регулаторна несигурност и присъщата на дигиталните активи волатилност обаче не потискат ентусиазма на индустрията за управление на крипто активи.

„Единственото ограничение за това какви продукти ще се появят ще бъде човешката креативност“, смята Матю Сигел от VanEck.