Чешката национална банка разглежда възможността да придобие биткойни като част от стратегията за диверсификация на активите си. Това заяви управителят на институцията Алеш Михл в интервю за CNN. 

Според Михл, придобиването на „няколко биткойна“ за диверсификация не би могло да се счита за значителна инвестиция за банката. Преди това бордът й, състоящ се от седем членове, ще трябва да одобри всяко решение за придобиване на биткойн.

На въпрос за потенциално придобиване, Янис Алиапулиос, съветник на борда, потвърди, че банката в момента не планира биткойн инвестиции. Все пак Михл остава отворен за обмисляне на биткойн операции в бъдеще.

Засега финансовата институция продължава плановете си за диверсификация чрез покупки на злато, като планира да увеличи златните запаси до около 5% от общите си активи до 2028 г.

Биткойнът може да затвърди своя статут като потециален алтернативен резервен актив, успоредно със златото, благодарение на стабилната си годишна възвръщаемост.

През изминалата година стойността на дигиталната валута се повиши с над 131%, докато цените на златото се увеличиха с около 30%, припомня Coin Telegraph.

Заявката на Алеш Михел е поредното доказателство за промяната във финансовите стратегии на правителствата и институциите, според блокчейн експерта Анди Лиан.

„Когато повече държави обмислят тази възможност, можем да видим постепенно предефиниране на това какво представлява „сигурният“ резервен актив. Ако биткойнът се превърне в основна част от националните резерви, това би могло фундаментално да промени пейзажа на глобалните финанси и да доведе до по-децентрализирани и цифрови подходи към икономическата стабилност".

Въпреки това, нестабилността на цената на биткойна може да бъде и „нож с две остриета“ за националните резерви, което може да доведе до по-големи финансови колебания.

Статутът му като спестовна технология набира сила и в Съединените щати. Известен като един от най-очакваните законопроекти, свързани с крипто, Законът за биткойна, подкрепен от сенатора от Уайоминг Синтия Лумис, предлага създаването на стратегически биткойн резерв.

Предложението получи значителна подкрепа благодарение на победата на Доналд Тръмп на президентските избори през ноември 2024 г. и предстоящото мнозинство в Сената на Републиканската партия, според Анастасия Плотникова, съосновател и главен изпълнителен директор на Fideum.

С подкрепата на двете партии законопроектът може да бъде приет през следващите четири години.

Идеята за стратегически биткойн резерв получи подкрепа от двете страни на политическата пътека, включително от представителя на Демократическата партия Ро Хана. Щатите Тексас и Пенсилвания също са направили подобни предложения.

Биткойнът може, в крайна сметка, да надхвърли цена от 1 милион долара за брой, ако законът бъде приет от американските законодатели, според Адам Бак, съосновател и главен изпълнителен директор на Blockstream.