
През 2006 г. американският сенатор Чарлз Шумър и тогавашния кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг изразиха загриженост, че Голямата ябълка може да изгуби своята позиция на глобален финансов център.
По онова време Ню Йорк беше осъществил само едно от 24-те най-големи първични публични предлагания за предходната година.
Днес обаче ситуацията е коренно различна. В битката между глобалните финансови центрове градът печели все по-голяма преднина пред своите конкуренти, особено когато става въпрос за капиталовите пазари, пише The Economist.
На 3 март тази година британският производител на чипове Arm, който е собственост на японската инвестиционна компания SoftBank, обяви, че ще се листва само в Ню Йорк, отхвърляйки кампанията на британските министри за насърчаване на IPO-то на компанията в Лондон.
Ден по-рано регистрираната в Лондон компания за строителни материали CRH, заяви че ще премести основния си офис в Ню Йорк.
Не само британските пазари губят позиции. Химическата компания Linde, която доскоро беше най-големият компонент на германския борсов индекс DAX, напусна Франкфурт, като същевременно запази листването си в Америка.
След пауза, продължила близо две години, китайските фирми също започват отново да гледат на запад. Новите правила, публикувани миналия месец от регулатора на ценните книжа в Поднебесната империя, означават, че листванията в чужбина ще бъдат проверявани по-внимателно, но също така повече фирми ще получат възможност да се листват в чужбина.

Миналия месец производителят на електроника Hesai Group събра 190 милиона долара на Nasdaq, което бе най-голямото китайско листване в Америка от 2021 г. насам. Очаква се, че модната фирма Shein също ще пусне своите акции за търговия в Ню Йорк. Американските регулатори може и да втвърдяват надзора над китайските фирми, като прилагат санкции и контрол върху износа, но Уолстрийт изглежда е запазил привлекателността си за тях.
Тенденцията отразява провала на Хонконг и Лондон - единствените фондови пазари, които могат реално да се конкурират с Ню Йорк. През последните четири тримесечия американските борси привлякоха 24 милиарда долара в задгранични IPO-та, или осем пъти повече от управляваните заедно от Лондон и Хонконг (с изключение на китайските акции), по данни на Dealogic.
За сравнение, през 2019 г. Ню Йорк е приел само три пъти повече първични публични предлагания от Лондон и Хонконг взети заедно.
Фондовият пазар в Хонконг някога беше атрактивен за чуждестранните компании като руският алуминиев гигант Rusal, италианската модна къща Prada и американската Samsonite. Но текущият списък на борсовите сделки в автономната територия включва само няколко фирми извън Китай.
Лондон също има своите недостатъци. Едно от често срещаните оплаквания е липсата на широка база от инвеститори. Британските пенсионни фондове и застрахователи инвестират изключително малка част от активите си в местни акции.
Фондовите борси в Шанхай и Шенжен са огромни, като могат да се похвалят с обща пазарна капитализация от над 12 трилиона долара. Но Китайската комунистическа партия е постоянна заплаха за външните капитали и китайските фондови пазари все още се държат донякъде ирационално. Акциите на едни и същи компании, регистрирани за търговия и в континенталната част, и в Хонконг, са почти 40% по-скъпи на континента. Фондовият пазар в Токио също е голям, с обща пазарна капитализация от близо 5.4 трилиона долара, но в днешно време успява да привлече много малък брой нови емитенти.
Останалите финансови центрове по света просто не могат да се мерят с тежестта на "тримата големи". Амстердам и Дубай се разраснаха, но остават силни само на регионално ниво.

Сингапур, който изпревари Хонконг в миналогодишния индекс на глобалните финансови центрове, съставен от консултантската компания Z/Yen, е разрастващ се център за управление на богатството, но в сегмента на капиталовите пазари позицията му остава скромна.
Финансовата конкуренция понякога се променя по непредвидими начини, което се потвърждава от притесненията на Чарлз Шумър и Майкъл Блумбърг, изразени преди 17 години.
Точно сега Ню Йорк изглежда е предпочитаното място за листване на компаниите от САЩ, Европа и Китай.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Наемите скачат с над 50% в последните 4 г. на два основни пазара по света
- 17.06.1885 г.: Статуята на Свободата пристига в Ню Йорк
- Британската финтех компания Wise мести основното си листване на борсата в Ню Йорк
- Хиляди сериозни пукнатини: Собственици на апартаменти в луксозен небостъргач в Ню Йорк съдят предприемачите
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 3 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 3 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 5 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 5 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 6 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 6 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПетричев за Бонман в Байерн, трансферите в Лудогорец и работата на Руи Мота
dsport.bgНа живо: Григор взе третия сет срещу Муте
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg