
Обявявайки себе си за "първата холографска комуникационна платформа" в света, американската стартираща компания Proto излъчва 3D видео в реален размер в университети, хотели и медицински центрове.
Компанията е разработила кутия, тежаща над 180 кг и по-висока от средностатистически баскетболист от НБА, която може да показва видео на човек, създавайки илюзията за триизмерност чрез графични трикове и огледала.
Кутиите могат да възпроизвеждат предварително записано видео, както и да предават на живо, а всяка 4K камера, включително тази на смартфон, може да се използва като източник.
Въпреки че изображенията технически не са холограми, чрез добавяне на сенки зад тялото и отражения под краката кутията ефективно подмамва мозъка да повярва, че има някой в нея.
„Току-що изпратихме Уилям Шатнър от Лос Анджелис до Орландо във Флорида, за да присъства на конгрес“, казва за CNN Дейвид Нусбаум, основател и главен изпълнителен директор на компанията, давайки пример за това как може да се използва технологията.
Нусбаум, чийто опит е в радиото и подкастинга, стартира Proto през 2018 г. Той казва, че компанията има 45 служители и е продала близо 1000 единици.
Предлага два модела в пълен размер – Proto Epic и наскоро пуснат, по-икономичен редизайн, наречен Proto Luma, чиито цени започват от $29 000 и достигат до $65 000. Има и Proto M - настолна версия, която е висока около 80 см и тежи малко под 14 кг, продавана за $5900.
Технологията е много повече от стандартно обаждане в Zoom, като компанията лансира модел в пълен размер на лизинг за $2500 на месец.
Необходим е само един Proto за установяване на повикване, но комуникацията Proto-to-Proto в момента не се поддържа - въпреки че е възможно двама потребители на Proto да чатят, те все пак се нуждаят от втора камера, например на смартфон.
Нусбаум описва Proto като „бизнес към бизнес компания“ с клиенти, включително Amazon, Verizon, Siemens, Accenture, Walmart, NFL и големи американски телевизионни мрежи. Но той добавя, че вижда бъдеще, в което версия на най-малкото му устройство е „във всекидневните за под 1000 долара“.
Мъжът казва, че чрез поставяне на 2D изображение в 3D пространство в реален размер Proto създава по-завладяващо изживяване от стандартен видео разговор.
„Виждате ме сякаш наистина съм там. Това означава, че разговорът ни е по-автентичен. По-ангажиращо е“.

Proto кутии са използвани на летище JFK в Ню Йорк и в хотел Beverly Wilshire в Бевърли Хилс, предлагайки консиерж услуги в апартаменти и мезонети.
Подобна технология на нидерландската компания Holoconnects е внедрена в хотели в Скандинавия и е използвана за реклама от BMW. Google си сътрудничи с HP, за да комерсиализира своя проект Starline, който обещава да внесе повече дълбочина и реализъм във видеоконференциите, а Cisco работи върху въвеждането на „холограми“ в Webex.
Наскоро Proto започва работа с щатски и британски университети с гостуващи лектори от цял свят.
Потапящо изживяване
По-рано тази година Proto слага началото на партньорство с West Cancer Center - клиника в предградие на Мемфис, което позволява на лекарите там да бъдат предавани в клиники в отдалечени райони.
„За пациентите с онкология и палиативни грижи невербалната комуникация е изключително важна, защото често предаваме сложна информация и понякога предоставяме трудни или предизвикателни новини“, каза У. Клей Джаксън, лекар в клиниката и професор по семейна медицина и психиатрия в Медицинския колеж на Университета на Тенеси.
„Изживяването на пациента с холограмата Proto е значително по-добро от традиционните, базирани на екрана телездравни формати. Триизмерното изображение в реален размер наистина потапя пациента в посещението, позволявайки му да дава и получава комуникация толкова ефективно, колкото ако мога да протегна ръка и да го докосна.“
Нусбаум казва, че използва технологията у дома, за да свърже децата си в Лос Анджелис с родителите си в Ню Джърси – сценарий, при който дори видеообаждането не е съвсем подходящо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Роботакситата на Baidu идват в Европа
- Технологичният инкубатор, в който се влиза по-трудно от Харвард
- Андреас Мюлбергер, Infineon: Start-up Challenge помага на стартиращи компании да представят Edge AI проектите си
- Турция представя новата си индустриална стратегия до 2030 г., насочена към високите технологии
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 11 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 12 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 12 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 13 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 13 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 13 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Лудогорец поведе на Левски на "Герена", изгониха Пьотровски
dsport.bgБУТОНКИТЕ: 5 дни до финала: Чудесен мач за ЦСКА (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg