Обявявайки себе си за "първата холографска комуникационна платформа" в света, американската стартираща компания Proto излъчва 3D видео в реален размер в университети, хотели и медицински центрове.

Компанията е разработила кутия, тежаща над 180 кг и по-висока от средностатистически баскетболист от НБА, която може да показва видео на човек, създавайки илюзията за триизмерност чрез графични трикове и огледала.

Кутиите могат да възпроизвеждат предварително записано видео, както и да предават на живо, а всяка 4K камера, включително тази на смартфон, може да се използва като източник.

Въпреки че изображенията технически не са холограми, чрез добавяне на сенки зад тялото и отражения под краката кутията ефективно подмамва мозъка да повярва, че има някой в нея.

„Току-що изпратихме Уилям Шатнър ​​от Лос Анджелис до Орландо във Флорида, за да присъства на конгрес“, казва за CNN Дейвид Нусбаум, основател и главен изпълнителен директор на компанията, давайки пример за това как може да се използва технологията.

Нусбаум, чийто опит е в радиото и подкастинга, стартира Proto през 2018 г. Той казва, че компанията има 45 служители и е продала близо 1000 единици.

Предлага два модела в пълен размер – Proto Epic и наскоро пуснат, по-икономичен редизайн, наречен Proto Luma, чиито цени започват от $29 000 и достигат до $65 000. Има и Proto M - настолна версия, която е висока около 80 см и тежи малко под 14 кг, продавана за $5900.

Технологията е много повече от стандартно обаждане в Zoom, като компанията лансира модел в пълен размер на лизинг за $2500 на месец.

Необходим е само един Proto за установяване на повикване, но комуникацията Proto-to-Proto в момента не се поддържа - въпреки че е възможно двама потребители на Proto да чатят, те все пак се нуждаят от втора камера, например на смартфон.

Нусбаум описва Proto като „бизнес към бизнес компания“ с клиенти, включително Amazon, Verizon, Siemens, Accenture, Walmart, NFL и големи американски телевизионни мрежи. Но той добавя, че вижда бъдеще, в което версия на най-малкото му устройство е „във всекидневните за под 1000 долара“.

Мъжът казва, че чрез поставяне на 2D изображение в 3D пространство в реален размер Proto създава по-завладяващо изживяване от стандартен видео разговор.

„Виждате ме сякаш наистина съм там. Това означава, че разговорът ни е по-автентичен. По-ангажиращо е“.

Proto кутии са използвани на летище JFK в Ню Йорк и в хотел Beverly Wilshire в Бевърли Хилс, предлагайки консиерж услуги в апартаменти и мезонети.

Подобна технология на нидерландската компания Holoconnects е внедрена в хотели в Скандинавия и е използвана за реклама от BMW. Google си сътрудничи с HP, за да комерсиализира своя проект Starline, който обещава да внесе повече дълбочина и реализъм във видеоконференциите, а Cisco работи върху въвеждането на „холограми“ в Webex.

Наскоро Proto започва работа с щатски и британски университети с гостуващи лектори от цял ​​свят.

Потапящо изживяване

По-рано тази година Proto слага началото на партньорство с West Cancer Center - клиника в предградие на Мемфис, което позволява на лекарите там да бъдат предавани в клиники в отдалечени райони.

„За пациентите с онкология и палиативни грижи невербалната комуникация е изключително важна, защото често предаваме сложна информация и понякога предоставяме трудни или предизвикателни новини“, каза У. Клей Джаксън, лекар в клиниката и професор по семейна медицина и психиатрия в Медицинския колеж на Университета на Тенеси.

„Изживяването на пациента с холограмата Proto е значително по-добро от традиционните, базирани на екрана телездравни формати. Триизмерното изображение в реален размер наистина потапя пациента в посещението, позволявайки му да дава и получава комуникация толкова ефективно, колкото ако мога да протегна ръка и да го докосна.“

Нусбаум казва, че използва технологията у дома, за да свърже децата си в Лос Анджелис с родителите си в Ню Джърси – сценарий, при който дори видеообаждането не е съвсем подходящо.