Диамантите, сапфирите и рубините са сред най-желаните скъпоценни камъни на планетата от почти век.
Но много преди тяхното царуване един много по-малко ослепителен скъпоценен камък завладява сърцата на любителите на бижутата – и днес той прави бляскаво завръщане.
Гагатът - черен, непрозрачен скъпоценен камък, получен от дърво, претърпяло екстремна компресия в продължение на милиони години, е най-високо цененият камък през Викторианската епоха.
В онези времена модата и бижутата са били символи на социалния статус, финансовото богатство и дори емоционалното състояние на човека.
Викторианското облекло е изпълнено със символика и се развива около строги кодекси за приличие и принадлежност към различни касти. Стегнатите корсети и цилиндрите - два вездесъщи предмета от епохата, означават богатство и благоприличие, докато бижутата, изобразяващи гълъби, намекват за дълбоката религиозна преданост на индивида.
Изненадващо лек и мастиленочерен, гагатът (познат още и като черен кехлибар) е един от най-старите известни скъпоценни камъни, използван от хора с артистични наклонности още от епохата на неолита (7000-17000 г. пр.н.е.).
Както римляните, така и викингите са изработвали предмети от него, вариращи от копчета и пръстени до малки скулптури и защитни амулети. Но кралица Виктория е тази, която превръща гагатите във висша мода в средата на 1800 г.
Монархът често ги носи, най-вече през втората половина на управлението си. Скъпоценният камък отива на изцяло черните ансамбли, които тя облича след смъртта на съпруга си принц Алберт.
Устойчивият интерес към скъпоценния камък обаче означава, че пазарът бавно се наводнява с по-нискокачествени негови варианти, които се цепят и напукват по-лесно, подкопавайки доверието на потребителите. Едновременно с това, пластмасовата революция се ускорява.
Всичко това води до рязък спад на популярността на гагата. И докато се продава като сувенирно бижу от десетилетия, скъпоценният камък отдавна е игнориран от дизайнерите на бижута. Но това може да се промени.
Няколко уважавани дизайнери напоследък включват камъка във фини бижута, предлагани от висок клас бижунерии. Те не използват просто някакъв стар гагат, а целенасочено Whitby, който се смята за златен стандарт при тези камъни.
Въпреки че скъпоценният камък е добиван в няколко региона през 1800 г., включително Испания, Франция и американския Югозапад, видът Whitby се формира под земята около крайбрежния град Уитби в Северен Йоркшир, Англия.
Той е популярен с катранено черния си цвят и голямата здравина. Най-общо казано, Whitby няма да се напука или да избледнее с времето, както обикновено се случва с други гагати.
За мнозина необичайната история на гагата в Обединеното кралство е част от неговата привлекателност. Освен това той е един от двата скъпоценни камъка, добивани в Англия — другият е Derbyshire blue john, който прилича на аметист, набразден с тъмни жилки и ленти.
Друга привлекателност за онези, които искат да се откроят в тълпата, е, че за разлика от диамантите и перлите, гагатите са наистина редки - дори оскъдни. Единственият начин да се сдобиете с нов камък е да го търсите там, където се е отлепил от геоложки образувания.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg