Състоянието на милиардерите е скочило през 2024 г., тъй като най-богатите хора в света са се облагодетелствали все повече от наследство и влиятелни връзки, според най-новия доклад за неравенството на неправителствената организация Oxfam International.

Общото състояние на най-богатите хора в света се е увеличило от 13 на 15 трлн. долара само за 12 месеца, обявиха от организацията. Това е второто най-голямо годишно увеличение на богатството на милиардерите, откакто Oxfam започва да води подобна статистика.

Междувременно, броят на хората, които живеят в бедност, почти не се е променил от 1990 г., казват от Oxfam, позовавайки се на данни на Световната банка.

Най-богатият 1% от хората притежават близо 45% от цялото богатство, докато 44% от човечеството живее под прага на бедност на Световната банка от 6.85 долара на ден, сочат данните.

На фона на ускоряването на ръста на богатството на най-заможните хора с повече от прогнозираното преди това, от Oxfam очакват в света да има най-малко петима трилионери в рамките на десетилетие.

“Завладяването на нашата икономика от малцина привилегировани достигна висоти, които някога бяха считани за немислими,” казва изпълнителният директор на Oxfam International Амитаб Бехар.

“Неуспехът ни да спрем милиардерите сега ражда бъдещи трилионери. Темпото на натрупване на богатството от страна на милиардерите не само се ускорява три пъти, но същото важи и за тяхната власт”.

Докладът подчертава увеличението на “богатство, което не е по заслуги”, като показва, че 60% от състоянието на милиардерите вече идва от наследство, монопол или благодарение на “влиятелни връзки.”

Докладът на Oxfam беше публикуван в навечерието на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и на участието на 3 000 световни лидери от над 130 държави в годишната среща на Световния икономически форум в Давос.

Първи трилионери 

Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и близък съюзник на Тръмп, е на път да стане първия трилионер в света до 2027 г., според доклад на Informa Connect Academy. Личното му състояние в момента се оценява на около 440 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Приключващият своя мандат президент на САЩ Джо Байдън предупреди през миналата седмица за възхода на “оформящата се олигархия в САЩ с изключително богатство, власт и влияние.”

“Хората трябва да имат правото да печелят колкото могат, но да играят по едни и същи правила и да плащат справедливи данъци,” заяви Байдън в прощалното си обръщение.

От Oxfam призовават правителствата да поемат ангажимент да гарантират, че доходите на най-богатите 10% не надхвърлят тези на най-бедните 40% в световен мащаб.

Глобалните икономически правила трябва да бъдат коригирани, така че да позволяват разбиването на монополи, а според благотворителната организация, трябва да бъдат приети повече корпоративни регулации и глобални данъчни политики, за да се гарантира, че богатите плащат справедливи данъци.

Парите, които текат към банковите сметки на супербогатите, вместо така необходимите инвестиции в учители и лекарства, “са нещо лошо не само за икономиката, но и за човечеството,” казва Бехар.

“Толкова много от милиардерите, за които се казва, че ‘са натрупали състоянието си сами’, всъщност са наследници на огромни богатства, предавани от поколение на поколения като незаслужена привилегия. Необлаганите с данъци милиарди долари наследство представляват обида за справедливостта и поддържат една нова аристокрация, при която богатството и властта остават заключени в ръцете на малцина.”