Наталия Тодорова е създател на образователния комплект за деца „Финансова грамотност“ на издателство Carrot, а също и автор на блога The Little Chief.
Над 13 години работи във финансовата сфера, а темата финансова грамотност за деца приема като своя лична кауза. Списание "Девет месеца" се свързва с нея, за да се опита да види парите през погледа на децата.
Финансови навици у дома, модел на поведение, финансова грамотност, ключова роля на личния пример – експертът споделя своя опит.
Финансовата грамотност като основно житейско умение
Когато чуят „финансова грамотност“, повечето хора започват да мислят за нещо сложно и скучно. А всъщност тази тема съпътства всеки от нас всеки ден, независимо от професионалното и лично развитие.
За уважението към майката на децата ви - един татко споделя
Това не е и тема „за богатите“ – независимо от дохода си, всички ние ежедневно взимаме решения за разходите и приходите си, за спестяванията, за краткосрочните и дългосрочните цели на семейството, правим финансови избори, планираме.
Първи стъпки за изграждане на финансови навици
„Навици“ е много точна дума. Има принципи в отношението към парите и личните финанси, които са въпрос на разбиране и култура на поведение, а не толкова на теоретични знания.
И както навиците за здравословно хранене, грижа за хигиената, здравето и пр. – базовите финансови навици могат да бъдат въведени при децата от най-ранна възраст. Разбира се, с игрови подход и „преведени“ на езика на малчуганите.
Парите през погледа на децата - какво е важно да знаем?
Семейството е основен източник на информация и разбиране по теми, свързани с парите и личните финанси. В образователната ни система тези въпроси са все още слабо застъпени, изолирани като отделни теми в общото съдържание на други предмети.
Анита Маркова, която побеждава булимията, има три деца и успешна кариера
Родителите трябва да осъзнават своята висока отговорност.
Децата са активни участници в живота на семейството и трябва да помним, че, дори и да неглижираме темата за парите и личните финанси, те учат в движение – от примера, който даваме със своето поведение, с решенията за семейния бюджет, на които са свидетели.
Въпросът е дали осъзнаваме какъв е нашият пример и полезни ли са уроците, които неволно представяме.
Също така трябва да имаме предвид, че ние, възрастните, сме изтъкани от редица предразсъдъци по отношение на парите – заради натрупания опит, образованието ни, възпитанието от поколението на нашите родители, баби и дядовци.
Децата все още не мислят в тези „кутийки“ и за тях е много по-лесно да видят света с всички нови възможности, които предоставя днешния ден.
Децата и парите - кога е време за първия урок и кой е той?
Още в предучилищна възраст децата са достатъчно подготвени за първите си финансови уроци. Разбира се, в тази възраст всичко се случва през играта.
За възрастта преди училищния живот са подходящи занимания и семейни дискусии, свързани с разграничаването на нужди и желания и поведението ни на потребители. Малките искат всичко и веднага.
Това е времето, в което можем да им обясним как пазаруваме и избираме покупките си, защо е необходимо да правим избори, защо не можем да реализираме незабавно всичките си желания.
С темата за отложеното задоволяване на желанията идва и въпросът за спестяването. Всяко дете на тази възраст има своя касичка, в която събира дребни монети или подаръци от баби и дядовци.
Касичката е прекрасен инструмент да демонстрираме на децата как сами могат да поставят цели и да изпълняват своите желания.
През касичката и други игри с пари е важно в тази възраст да подготвим децата и за някои чисто технически умения в бораването с банкноти и монети – да могат да ги познават, пресмятат, тъй като със старта на училищния живот много бързо ще трябва да се ориентират как сами да боравят с пари.
В началните класове идва темата и за джобните. Това, всъщност, е първият личен бюджет на детето, през който могат да бъдат представени толкова много финансови принципи.
Как да разпределяме парите си, така че да ги управляваме умно и разумно, как и защо да спестяваме. С джобните пари, предоставяни с фиксирана регулярност и размер, в мини модел детето може на практика да разбере какво означава да управляваш семеен бюджет.
Личен опит като майка
Моите деца в момента са на 4 и 7 години. На техен гръб „изпитвам“ всичко това, за което говоря по темите за децата и парите. И трябва да ви уверя, че това не е скучна и безинтересна за децата тема, разказва пред списание 9 месеца Наталия Тодорова.
Кариерата след децата - време за учене, бизнес и лични проекти
В момента, например, двамата събират пари за семейна екскурзия. Всъщност, всички участваме в плана, и малки, и големи – заедно решихме къде ще пътуваме, обсъдихме какви разходи ще имаме и кой за какво може да спестява, откъде можем да натрупаме пари за това си желание.
Децата периодично следят прогреса си и са безкрайно горди и щастливи, когато виждат, че целта им е на път да се реализира.
Съвместното участие на всички в семейството в даден финансов план много мотивира децата и им дава нагледно добрия пример на възрастните. Наскоро приятел с по-големи деца ми сподели как със синовете си инвестират заедно.
Всеки от семейството има задължението месечно да отделя от личния си бюджет определена сума (децата, разбира се, от джобните) и общите събрани средства бащата инвестира във финансови инструменти, които заедно следят и анализират.
Три съвета за финансово грамотни деца
За да имаме финансово грамотни деца, на първо място е необходимо да обърнем внимание на собствената си финансова култура и финансовите навици, които демонстрираме в ежедневието на семейството.
За издръжката на тричленно семейство у нас са нужни 2432 лева
Второто важно нещо е да осъзнаем въпроса като важен. В много семейства за пари не се говори, защото това е възприемано като „мръсна“ тема. Но темите за парите изобщо не са за пари – те са за това как по-добре да управляваме тези ресурси... за да не ни управляват те.
Уменията, свързани с финансовата грамотност на децата, имат за цел да ги направят по-отговорни, по-разумни, по-мислещи и по-взискателни.
Финансовите уроци в семейството не са уроци, които преподаваме на бюрото с учебник. Родителите могат да потърсят в рутината на ежедневието различни поводи, казуси и ситуации, в които да вплитат темата за парите.
А на българския книжен пазар има и редица прекрасни издания за деца по тези въпроси, които могат да са наш помощник, за да разясняваме на разбираем език иначе уж сложните икономически явления.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Цената на биткойна докосва $100 000
преди 32 минНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 47 минСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 1 часИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg