Първият в света дървен сателит, построен от японски изследователи, беше изстрелян в космоса днес. Това е ранен тест за използване на дървен материал при изследване на Луната и Марс.

LignoSat, разработен от университета в Киото и Sumitomo Forestry, ще бъде изпратен до Международната космическа станция с мисия на SpaceX и по-късно пуснат в орбита на около 400 километра над Земята.

Наречен на латинската дума за „дърво“, LignoSat - с размер на длан, има за задача да демонстрира космическия потенциал на възобновяемия материал, докато хората изследват живота в космоса.

„С дървен материал, който можем да произвеждаме сами, ще строим къщи, ще живеем и работим в космоса завинаги“, казва астронавтът Такао Дой, който е летял на совалка и изучава човешки дейности в космоса в университета в Киото.

С 50-годишен план за засаждане на дървета и изграждане на дървени къщи на Луната и Марс, екипът на Дой решава да разработи дървен сателит, сертифициран от НАСА, за да докаже, че дървото е материал, който може да бъде използван за космически цели.

„Самолетите от началото на 1900 г. са направени от дърво“, според професора по горски науки от университета в Киото Коджи Мурата. „Дървен сателит също трябва да е осъществим.“

Дървото е по-издръжливо в космоса, отколкото на Земята, защото няма вода или кислород, които да го накарат да изгние или да го възпламенят, добавя Мурата. Дървеният сателит също така минимизира въздействието върху околната среда в края на живота си, смятат изследователите.

Изведените от експлоатация сателити трябва да навлязат отново в атмосферата, за да не се превърнат в космически отломки. Конвенционалните метални сателити създават частици алуминиев оксид по време на повторно навлизане, но дървените просто биха изгорели с по-малко замърсяване.

Дой добавя, че е вероятно металните сателити да бъдат забранени в бъдеще.

„Ако можем да докажем, че първият ни дървен сателит работи, искаме да го представим на SpaceX на Илон Мъск.“

Индустриално приложение

Изследователите откриват, че хоноки - вид магнолиево дърво, местно за Япония и традиционно използвано за ножници за мечове, е най-подходящо за космически кораби, след 10-месечен експеримент на борда на Международната космическа станция.

LignoSat е направен от хоноки чрез традиционна японска занаятчийска техника без винтове или лепило. Веднъж разгърнат, той ще остане в орбитата в продължение на шест месеца.

Електронните компоненти на борда на МКС ще измерват как дървото издържа на екстремната среда в космоса, където температурите варират от -100 до 100 градуса по Целзий на всеки 45 минути, докато се преминава от тъмнината към слънчевата светлина.

LignoSat също така ще измерва способността на дървото да намалява въздействието на космическата радиация върху полупроводниците, което го прави полезен за приложения, като изграждане на центрове за данни, смята Кенджи Кария, мениджър в Sumitomo Forestry Tsukuba Research Institute.

„Може да изглежда остаряло, но дървото, всъщност, е авангардна технология, тъй като цивилизацията се насочва към Луната и Марс. Разширяването в космоса може да даде тласък на дърводобивната промишленост.“