Благодарение на смартфоните, всички забавления са на една ръка разстояние в задния ви джоб или чантата, достъпни 24/7. Ето защо понякога е трудно да си спомним неудобното, сковаващо, утежняващо чувство на скука.

Но ако едно от вашите обещания за 2025 г. е да намалите употребата на електронни устройства, сблъсъкът със скуката може да бъде неочаквана последица.

На опашка в банката или шофиране в задръстване без подкаст или музика? Чакането ще е безкрайно! Без да изпращате текстови съобщения или да превъртате социални медии пред кабинета на лекаря? Мъчително!

Дори седенето на тоалетната без онлайн кръстословица или новини може да ви накара да умирате по-малко вътрешно.

Скуката може да бъде толкова обезпокоителна, колкото и болката, а в някои случаи дори втората е за предпочитане. В известен изследователски експеримент от 2014 г. голям процент от участниците избрат болката от електрически шок пред това да седят 15 минути в стая само със своите мисли.

Както се оказва, скуката може да служи на същата цел като болката.

„Болката не е там, за да те накара да се почувстваш наранен, а да те подтикне да се заемеш с това, което я е причинило. Скуката е същата“, каза наскоро когнитивният невролог Джеймс Данкерт пред главния медицински кореспондент на CNN д-р Санджай Гупта в неговия подкаст Chasing Life.

„Скуката не е там, за да те накара да се почувстваш отегчен. Там е, за да те накара да направиш нещо, да излезеш от това състояние.“

Според Данкерт, скуката е незадоволено желание да бъдете напълно ангажирани със света около вас. Какво можете да направите, за да я облекчите?

„Нямаме данни за интервенции срещу скуката“, според учения. Вместо това той предлага пет очевидно ненаучни хода, базирани на десетилетия опит и наблюдения, за да я управлявате.

Не предлагайте списък с алтернативи

Ако сте родител на дете, което твърди, че се отегчава, или сте приятел на някой, който изпитва досада, не предлагайте набор от опции за това какво може да прави вместо да скучае.

„Хората, които са склонни към скука, се чувстват сякаш нямат много свобода на избор. Те се чувстват сякаш не поемат контрол над живота си. И ако просто им дадете списък с предложения, това не решава проблема, нали? Вие, в известен смисъл, им отнемате свободата на избор, като се опитвате да им кажете какво да правят“.

Според Данкерт, предлагането на алтернативи може да работи за някои хора, които понякога изпитват скука, но „със сигурност няма да работи за онези, които хронично страдат от нея“.

Така че оставете отегчените хора в живота ви да го разберат сами.

Създайте списък за себе си

Направете списък с дейности, задачи и проекти, към които можете да се обърнете, когато ви е скучно. „Аз прибягвам към китарата си“, казва Данкерт.

„Но трябва да имате второ, трето или четвърто, когато това основно нещо, което обикновено действа, не проработи.“

Спрете да скролвате безсмислено

Въпреки че технологиите слагат света на върха на пръстите ни, обществото страда от по-високи нива на скука (особено при тийнейджърките), отколкото преди едно или две десетилетия, според Данкерт.

„Телефоните и социалните медии не са решения на скуката. Всъщност, те могат да я влошат. Ако безсмислено превъртате нюзфийда си в социалните медии, това ще влоши скуката ви в дългосрочен план.“

Данкерт не иска да намеква, че технологията е лоша - например участието в онлайн риболовна общност или намирането на видеоклип в YouTube, за да се научите да свирите на китара или да плетете, може да има положителен ефект.

Безмисленото скролване обаче не се препоръчва.

Не очаквайте скуката да ви направи креативни

Данкерт казва, че популярното схващане, че скуката ще ви направи креативни, не е вярно.

„Доказателствата за това твърдение са много слаби и ние публикувахме нещо сравнително наскоро, което показва, че ако ви отегчавам, всъщност сте по-малко креативни“.

Според учения, хората вероятно смятат така, защото времето, свободно от занимания, всъщност, е добро за творчеството.

„Прекъсването на връзката със суматохата на живота ви дава време да помислите и да създадете нещо, което в противен случай не бихте направили“, но скуката не е съставката, която магически прави някого креативен, казва той.

Не се опитвайте да се скриете от скуката

Скуката има послание за вас, така че обърнете й внимание.

„Не мисля, че трябва да прегърнем скуката, но също така не мисля, че трябва да се опитваме да я изпреварим. Трябва просто да се научим да я слушаме и да разберем какво ни казва в този момент. Трябва да се адаптираме и да й отговорим по добър начин.“

Един възможен отговор би могъл да бъде творческият. „Но може да са много други неща. Може да е бягане, което да изберете пред шоу на Netflix.“ Но ако се спрете на пасивен отговор, тогава вероятно няма да почувствате, че имате свобода на избор.

Що се отнася до поговорката „само скучните хора се отегчават“, Данкерт казва, че тя е малко осъдителна.

„Истината е, че всички се отегчаваме. Просто има някои от нас, които са много бързи в адаптирането към скутата и други, които не се справят толкова добре с нея. Ние не сме скучни хора. Просто сме податливи на обичайно, много нормално човешко преживяване.“