Паритетът между еврото и долара започва да изглежда неизбежен, а това обикновено би представлявало конкурентно предимство за ориентирана към износа икономика - като тази на еврозоната.
Този път обаче положението е различно, смята колумнистът на Bloomberg Маркъс Ашуърт. Търсенето от страна на основните търговски партньори на Европейския съюз, Китай и Русия, е ограничено от сериозни вътрешни слабости и санкции.
Нещо повече, слабото евро ще постави под натиск другата страна на търговското уравнение. С нарастването на цената на природния газ до най-високото ниво от две години, сметката за внос на енергийни продукти вероятно ще тръгне нагоре.
Освен това, слабото евро би действало като спирачка за това колко бързо Европейската централна банка (ЕЦБ) може да наложи така очакваното облекчаване на паричните условия.
От ЕЦБ знаят, че трябва да понижат основната си лихва с още, след като предприеха четири понижение от юни насам. Ако обаче лихвите бъдат понижени прекалено бързо, това ще ускори поевтиняването на еврото.
Това пък лесно би могло да доведе до екзистенциални притеснения относно жизнеспособността на общата валута като цяло. Напрегнатата политическа обстановка в най-големите европейски държави не помага на всичко това.
Условията на банковото кредитиране в еврозоната се затягат в две поредни години, но още по-притеснително е слабото търсене на корпоративни кредити.
Икономическият растеж е все по-оскъден, а части от еврозоната са вече в рецесия, особено в производствените сектори на Германия и Франция. Трябва да бъде направено нещо доста решително, за да не излезе целият европроект извън релси, пише Ашуърт.
Накъдето обаче и да се обърне ЕС, се натъква на ограничения, предимно собствено производство.
Тази загуба на контрол над съдбата на съюза, който изостава зад силната щатска икономика, подсилвана от фискални стимули и AI треска, наклони още повече в едната посока условията на игралното поле - на фона на очертаващите се мита и търговски войни.
Обръщането на посоката на продължилата с десетилетия глобализация не облагодетелства по никакъв начин икономическия модел на еврозоната.
Бързо разрешаване на войната в Украйна би могло да доведе до положителна изненада, като не само понижи цените на енергийните продукти, но и потенциално големите разходи за превъоръжаване.
Решаващите общи избори в Германия през февруари биха могли да доведат до по-твърд мандат за повишаване на фискалните разходи. За съжаление, надеждата рядко е успешна стратегия.
Без план за растеж за целия ЕС, комбиниран с облекчена парична политика, е трудно да се предостави самостоятелен аргумент в полза на поскъпване на еврото.
Огромното предимство на Европа – относително евтина обща валута, която мощната германска експортна машина да използва на плодородните азиатски пазари, вече не е част от нейния арсенал.
Сега по-слабата валута просто отразява по-точно нестабилността на ЕС. Това все още е най-големият търговски блок в света с 450 милиона потребители в 27 държави. В тези числа има сила, но само ако всички се обединят, смята Ашуърт.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
JPMorgan връща служителите си в офиса по пет дни в седмицата?
преди 33 минБългария сред дестинациите, препоръчани от New York Times за пътуване през 2025 г.
преди 56 минЗащо Югоизточна Европа плаща най-високите сметки за ток?
преди 1 часКакво представлява данък общ доход?
преди 1 часФермерите в Израел се учат отново да работят без GPS
преди 2 часаБизнесът пропуска износ за милиарди заради забавеното ни членство в eврозоната
преди 2 часаПрочети още
Огромен горски пожар в Лос Анджелис наложи евакуацията на 30 хиляди души (СНИМКИ И ВИДЕО)
darik.bgИдея на Тръмп: Канада да стане „51-вият щат на САЩ“
darik.bgСъдът отхвърли искането на Тръмп за отлагане на присъдата по делото със Сторми Даниълс
darik.bgВицешампионът на Аржентина цака бразилски гранд за ас на Лудогорец
dsport.bgЦСКА готов с рокада на вратарския пост
dsport.bgСредната възраст на жените при раждането на първото им дете се покачва
9meseca.bg5 гениални трика за обновяване на стари подови настилки
idei.bgТенденция за декора на малки пространства, която ще видите навсякъде през 2025 г.
idei.bgНеобичайни употреби на пепелта от камината
idei.bg