С 51 000 статуи, издълбани в 252 пещери и ниши преди около 1500 години, китайските будистки пещери Юнганг безспорно са грандиозна атракция.
Но през последните дни тоалетните в този обект, включен в списъка на ЮНЕСКО със световно наследство, се радват на по-голямо внимание, отколкото гледките.
Видео, споделено наскоро в различни китайски новинарски и социални медийни сайтове, показва набор от таймери, инсталирани над редица тоалетни кабини в женска тоалетна, като всяка кабина има свой собствен цифров брояч.
Когато тя не е заета, пикселираният LED екран показва думата „празна“ в зелено. Ако се използва, се виждат минутите и секундите, през които вратата е била заключена.
Малко неудобно
Смята се, че оригиналното видео е заснето от посетител, който го е изпратил до местния държавен вестник Xiaoxiang Morning Herald. Посетител разказва:
„Смятам, че е доста технологично напреднало, защото не е нужно да се редите на опашка отвън или да чукате на вратата. Но също така го смятам за малко неудобно. Имах чувството, че ме наблюдават.”
Член на персонала на атракцията казва за Xioxiang Morning Herald, че таймерите са инсталирани, за да се справят с ръста в броя на посетителите на атракцията - и това включва съоръженията в туристическия обект. И допълва:
„Те не са там, за да контролират продължителността, през която можете да използвате тоалетните. Невъзможно е да изритаме някого от кабината. Ние не поставяме времеви лимит на това колко дълго човек може да използва тоалетната“.
Държавният вестник Nanchang Evening News цитира член на персонала на парка, който казва, че таймерът е в действие от 1 май тази година и е преди всичко мярка за безопасност, „осигуряваща благополучието на всички гости, в случай че някой използва тоалетната за продължителен период от време и възниква спешен случай“.
Новината предизвика много дебати в китайските социални медии, посочва CNN Travel. Част от потребителите на популярната платформа за микроблогинг Weibo подкрепиха идеята, посочвайки, че те ще обезсърчат посетителите да използват вътре мобилните си телефони.
„Туристическият обект не е офис – кой би прекарал времето си в тоалетните? Наистина ли е необходимо?“ недоумява един потребител на мрежата. „Защо просто не похарчат парите за изграждането на повече тоалетни?,“ пита друг.
Други смятат, че таймерите ще помогнат на тези с реални спешни медицински случаи, които не са способни сами да се обадят за помощ.
Чупещ рекорди брой посетители
Вписани като обект на световното наследство на ЮНЕСКО през 2001 г., будистките пещери Юнганг са една от най-големите атракции в северната китайска провинция Шанси.
Живописната зона, достъпът до която се осъществява с билети, посрещна 3 милиона посетители през 2023 г. - рекорд за туристическия обект и значително увеличение спрямо втората му най-натоварена година 2019 г. (с 1.98 милиона посещения).
А обектът обновява не само своите тоалетни. През последните години служителите въведоха нови представления и добавиха нови мини-атракции в района, за да повишат привлекателността му.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg