Napster - марката, известна с музикалното пиратство, преди да се появи отново като абонаментна музикална услуга, беше продадена на Infinite Reality за 207 млн. долара.

Технологичният стартъп обяви, че е купил Napster с надеждата да трансформира стрийминг услугата в социална музикална платформа, където творци могат да общуват с фенове и да монетизират по-добре своята работа. Според главния изпълнителен директор на Napster Джон Власопулос:

"Интернетът еволюира от десктоп към мобилна версия, след това към социални медии, а сега навлизаме в тази потапяща ера. Въпреки това, стриймингът на музика остава до голяма степен същият. Време е да преосмислим какво е възможно.”

Сред плановете на Infinite Reality за обновяване на Napster е създаване на виртуални 3D пространства, които ще позволяват на почитателите да присъстват на концерти и ще предоставят на музиканти или звукозаписни компании възможност да продава дигитални и физически.

Изпълнителите също така ще получат по-широк набор от метрики и аналитични данни, за да разбират по-добре поведението на потребителите в платформата.

Главният бизнес директор на Infinite Амиш Шах смята:

"Не можем да се сетим за по-добро приложение за нашата технология от това да я поставим в ръцете на музикални изпълнители, които постоянно разширяват границите на това какво е възможно”.

Napster е създаден през 1999 г. от Шон Фенинг и Шон Паркър и бързо се превръща в първото важно приложение за директно споделяне на файлове. След него се появи цяла вълна от пиратски софтуер и приложения, които впоследствие бяха последвани от продукти, като LimeWire.

Napster подаде заявление за фалит през 2002 г. и беше закрит, след като звукозаписната индустрия и метъл бандата Metallica заведоха съдебни дела срещу компанията за нарушаване на авторски права.

Впоследствие Rhapsody купи марката през 2011 г. и я възобнови като услуга за стрийминг на музика.