Христяните по цял свят бяха насърчени да предприемат съдебни действия срещи замърсителите и онези, които ги финансират.

В нов наръчник за климатичната справедливост Световният съвет на църквите (ССЦ) излага практически начини, по които религиозни организации могат да помогнат за защитата на младите хора и бъдещите поколения от климатичната криза.

Базирайки се на християнските учения за стопанисване и справедливост, наръчникът представя стратегическите съдебни спорове като инструмент за „създаване на надежда и търсене на отговорност от отговорните страни“.

Много религиозни лидери са говорили за климатичната криза. Сред тях е и папа Франциск, който през 2015 г. публикува въздействаща енциклика и след това продължи да призовава католиците към действия.

От ССЦ казват, че става “все по-ясно, че застъпничеството за дадена кауза само по себе си не е достатъчно”, тъй като емисиите от въглероден диоксид продължават да се увеличават, в основата на което е неумолимото разрастване на използващите изкопаеми горива индустрии.

“Тази ситуация ни принуждава да признаем, че няма противоречия между използването на правните рамки и въплъщаването на християнските ценности,” посочват от ССЦ.

“Всъщност, нашата вяра ни призовава да говорим истината и да използваме всяка налична законова мярка, за да защитаваме нашата планета и нейните жители.“

В наръчника се отбелязва, че съдебните спорове в климатичната сфера са нараснали драстично в последните години. Подобни съдебни дела могат да успеят директно да променят поведението на компании и държави, но те също така изместват обществения дискурс и са катализатор за по-широки промени в политиката.

Съдебните дела са насочени все повече към организации, които финансират и инвестират в изкопаемите горива, в това число обществени и търговски банки, пенсионни фондове и кредитни агенции.

“Надяваме се да видим разпространение на съдебни действия по света на морални основания,” казва Фредерик Сайдел, старши ръководител на програмата за децата и климата в ССЦ.

Наръчникът не е предназначен да бъде политически, казва Сайдел, отбелязвайки, че Съветът представлява широк спектър от консервативни и либерални църкви, които покриват близо 600 милиона души в над 110 държави.

В наръчника са посочени и редица действия извън съда, в това число запитвания спрямо финансови организации относно техните инвестиции или докладване на опасения относно компании на регулаторните органи или на организации, като ОИСР.

Църквите също така са насърчавани да продължат с отказва от изкопаемите горива.