
Sotheby’s ще продаде на търг първата творба на хуманоиден робот, използващ изкуствен интелект (AI), по-късно този месец.
A.I. God. Portrait of Alan Turing (2024) е създаден от Ai-Da Robot - художник робот и плод на въображението на британския галерист Ейдън Мелър.
Мелър каза пред CNN, че изкуството на Ai-Da подчертава връзката на обществото с технологиите и дългата традиция то да отразява обществената промяна.
„Всички най-велики художници са тези, резонирали с промените в обществото и изследвали това чрез своите произведения на изкуството. Какъв по-добър начин да направите това, като накарате машина да създаде произведението на изкуството“, каза той.
Галеристът допълни, че това, което прави творбата различна от другите произведения, генерирани от AI, е фактът, че за първи път творба на робот от този тип излиза на търг.
Картината, продаваща се от Sotheby’s, изобразява Алън Тюринг - английски математик и криптоаналитик от Втората световна война, пионер в AI и компютърните науки. Портретът беше показан по-рано тази година в Женева на глобална среща на върха на ООН за ИИ.

Според оценката на Sotheby’s, картината ще бъде продадена за между 120 000 и 180 000 долара на 31 октомври. Аукционната къща ще приема и криптовалута. Мелър каза пред CBS MoneyWatch, че неговият дял от приходите ще бъдат реинвестиран обратно в проекта Ai-Da.
Роботът Ai-Da е от женски пол и рисува, използвайки камери в очите си и роботизирани ръце. Тя носи къса тъмна перука и често е облечена в дънков гащеризон. Определят я като красива - с „мистериозни лешникови очи и великолепни устни“.
Но Ai-Da е повече от красиво лице. Преди две години тя говори пред Камарата на лордовете във Великобритания. „Нямам субективни преживявания, зависима съм от компютърни програми“, каза тя пред видимо шокираната комисия по комуникации и цифрови технологии. „Въпреки че не съм жива, мога да създавам изкуство.“
Говорейки пред CNN преди търга, Ai-Da каза, че „ключовата стойност“ на нейната работа е „в способността й да служи като диалог за нововъзникващи технологии“.
Роботът добави, че се вдъхновява от „уважителните и провокиращи размисъл изображения на човешката форма във визуалните изкуства“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgТактически мастърклас: Милан и Интер оставиха всичко за реванша
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg