Над 4 000 ученици придобиват умения чрез практики в рамките на проект на МОН за модернизиране на професионалното обучение.

Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на форума „Секторен подход в Професионалното образование и обучение: същност на реформите за развитие на уменията“ в Габрово.

„За по-малко от десет месеца в проекта са включени над 400 училища, а над 600 учители са преминали обучения за дигитални умения и прилагане на зелени умения в обучението по различни професии”, каза министър Цоков. По думите му екипът в МОН работи последователно за развитие на дуалното обучение.

„Имаме и ръст на приема в паралелки с дуално обучение през 2024/2025 година, в сравнение с предходната учебна година”, подчерта той и разясни, че в VIII клас има 119 паралелки с 2572 ученици в тази форма на обучение. За сравнение, през предходната година децата в тях са били 1773.

„Постоянно се стремим да подпомагаме училищата за създаване на най-добри условия за работа. Защото тези млади хора трябва да бъдат подготвени да изпълняват различни професии при динамичното развитие на пазара на труда“, каза още проф. Цоков.

Той акцентира и на важността от активно участие на бизнеса във всички процеси и благодари на висшите училища, които са активни в тази област.

МОН

Сред акцентите на форума беше и важността на новия Списък на професиите за професионално образование и обучение – в синхрон с измененията в Закона за професионалното образование и обучение. Той структурира широкопрофилни професии с надграждане на степените на професионална квалификация и акцент върху дигиталните и зелените умения.

По думите на министър Цоков реализацията на системния проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ подпомага стартиралата реформа в професионалното образование и обучение.

„Едно от важните постижения в изпълнението на този проект е сформирането на двадесет Секторни съвети за уменията, в които участват образователни институции, висши училища, работодатели, браншови асоциации и синдикати. Използвайки експертизата им разработихме новия Списък на професиите за професионално образование и обучение“, каза министърът.

В рамките на форума 17 професионални гимназии от областите Габрово и Велико Търново участваха и в изложение, на което представиха професиите, които изучават. Имаше демонстрации на програмируеми роботи, електромобили, проекти за различни екологични системи и други изобретения.

Ръководителят на проекта за развитие на уменията Ваня Тивидошева, директор на дирекция „Професионално образование и обучение“, представи неговия принос за модернизиране на професионалното образование.

Във форума участваха представители на различни секторни съвети на уменията. Добри практики представиха Тихомир Стаменов от секторен съвет Туризъм, доц. Невена Шулева от Горско стопанство, Светлана Георгиева от Машиностроене, Петър Петров от Комуникационни и информационни технологии, доц. Дурхан Салиев от Транспорт, Васил Михайлов от секторен съвет Услуги за личността.

Събитието е по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, който се реализира с финансовата подкрепа на програма „Образование“ 2021 – 2027 г. и на Европейския социален фонд плюс.