Около 150 000 тона достига производството на консервни продукти на годишна база у нас, каза пред БТА инж. Стойко Кировски, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци в България (СППЗ).

Той беше сред официалните гости в Университета по хранителни технологии, където днес за първи път беше отбелязан Денят на българската консервна индустрия.

Стойко Кировски направи сравнение с производството на консервни продукти у нас през 1989 г., когато обемът е бил около 900 000 тона.

"Това означава, че в момента обемът на производство на консерви е паднал около шест пъти".

По негови думи консервната индустрия е изправена пред съвкупност от проблеми, един от които е настъпил още в края на 90-те години на миналия век.

"Голяма част от предприятията, които работеха в периода след прехода, изнасяха за Русия, но през 1998 г. пазарът се срина заради обезценяването на руската рубла. Целият експорт, който беше ориентиран там, на практика спря. Трябваше да се преориентираме към по-капризните европейски пазари, пазарите в Америка, арабските страни и Азия, където изискванията към продуктите са много големи". 

Той добави, че преходът е отнел на бранша много време и посочи, че това е една от причините по онова време обемите на производство да спаднат драстично.

Към днешна дата предизвикателствата пред производителите са свързани основно с липсата на суровини и работна ръка, както и справянето с конкуренцията в чужбина. 

Всички консервни фабрики, които работят с пресни плодове и зеленчуци, купуват продукцията основно от България или от съседни на нас страни, а тези, които работят със замразени плодове и зеленчуци, могат да си позволят да търсят по-ниски цени на по-далечни разстояния, обясни председателят на СППЗ. 

"Основно се работи с български плодове и зеленчуци. За съжаление, те всяка година намаляват, което ни принуждава да свиваме обема. Свиването на производството на плодове и зеленчуци в България през последните 30 години е над 10 пъти. Зеленчуците особено не достигат за нашите консервни предприятия". 

Според него, значението на консервната индустрия все повече намалява.