Радостина Христова е председател на Българската асоциация на създателите на съдържание (БАСС) – организация, която развива, утвърждава и повишава качеството и авторитета на общността от влиятелни личности в онлайн и офлайн средата.

БАСС работи за подобряване на социалната роля на създателите на съдържание, като им осигурява защита на правата, обучения и възможности за професионално израстване.

dbr.bg-image


Кариерата на Радостина започва през 2005 г. като автор и експерт по публична комуникация към най-голямото изложение за франчайзинг в България. По-късно работи като акаунт мениджър в студио за реклами и постпродукция.

Последните три години тя управлява собствената си агенция за инфлуенсър маркетинг – Radostna Ltd., която общува активно с над 2000 нано и микроинфлуенсъри, блогъри и създатели на дигитално съдържание.

Радостина е завършила Маркетинг в УНСС, Арабска филология в СУ и Книгоиздаване във Факултета по журналистика на СУ. Специализирала е в областта на дигиталния и инфлуенсър маркетинг.

През 2018 г., месец преди раждането на втория си син, тя стартира блога „Радостна мама“, който поставя основата на първата общност от мама блогъри в България.

Днес тя е активен лектор на български и международни конференции, вдъхновява аудитории с експертизата си и ежедневно поддръжа общността си “Инфлуенсъри срещата брандове за работа” с над 11500 членове и повече от 450 публикации на месец.

Пред екипа на Darik Business Review тя разказа повече за професията инфлуенсър и трудностите, с които се сблъскват нейните представители.

Можете ли да опишете накратко професията инфлуенсър?

Инфлуенсърът е човек, който може да променя нагласи, мислене и действия на определена аудитория чрез своето съдържание и послания. С други думи, той е като близък приятел в социалните мрежи – някой, на когото се доверяваме и често следваме.

Чрез креативност, искреност и лични истории, инфлуенсърът изгражда връзка с последователите си, споделяйки идеи, мнения, каузи или експертиза, които оформят нагласите и настроенията им.

В професионален план той се превръща в нов тип рекламен канал, чрез който бизнесите и организациите могат да популяризират продукти, услуги или послания по автентичен и въздействащ начин.

Каква е историята на бранда ви Radostna?

Radostna се появява за първи път като автор на книгата “След22”. Исках псевдоним, който да изцяло да отразява същността ми, но да е и много повече. Избрах Radostna, а години по-късно добавих Мама към нея, защото стартирах личен блог и се превърнах в мама блогър.

Няколко години след това изградих общност от мама инфлуенсъри, а днес вече Radostna e официалното име и на инфлуенсър маркетинг агенцията, която управлявам с мрежа от над 2000 нано и микро-инфлуенсъри и създатели на съдържание.

Днес Radostna e символ на работа с нано и микро-инфлуенсъри и подкрепа за стартиращите създатели на съдържание.

Председател сте на Българската асоциация на създателите на съдържание. С какво се занимава тя?

Българската асоциация на създателите на съдържание (БАСС) е организация, която обединява инфлуенсъри, блогъри, влогъри и всички видове дигитални създатели на съдържание у нас. Основната ни цел е да насърчаваме професионализма и отговорността в тази сфера.

Работим за създаване на етични стандарти, ясни правила и насоки, които да защитават както създателите на съдържание, така и потребителите и брандовете, с които те работят.

В бъдеще планираме да разширим дейността на БАСС чрез организиране на обучения, семинари и мастъркласове за развитие на уменията на създателите на съдържание.

Към момента подкрепяме “Училище за отговорни инфлуенсъри”, което ще сертифицира преминалите успешно курса инфлуенсъри. Работим и в посока разширяване на партньорствата с бизнеса и институциите за повече възможности за инфлуенсърите у нас.

Следим и международни инициативи, които да свържат българските създатели със световни брандове.

Вярвам, че БАСС ще играе ключова роля за развитието на професионалната и етична среда за създателите на съдържание в България и ще помогне за утвърждаване на положителния им имидж.

Управлявате и собствена агенция за инфлуенсър маркетинг с мрежа от над 2000 нано и микро инфлуенсъри. Разкажете повече за нея.

Всяка моя дейност идва естествено, водена от ентусиазма ми и стремежа да изграждам силни и стойностни общности. През 2022 г. основах Radostna Ltd. – агенция, която се съсредоточава върху подкрепата на прохождащи създатели на съдържание, предоставяйки им възможността да работят с брандове и да се развиват професионално.

За три години успяхме да изградим и разширим мрежа от над 2000 инфлуенсъри, които днес са готови да създават съдържание за всякакви видове кампании – от мащабни национални проекти с участието на 10, 20, дори 100 инфлуенсъри, до таргетирани и нишови инициативи.

Гордеем се с това, че все повече бизнеси се обръщат към нас за мащабни и резултатни кампании, знаейки, че им предлагаме професионално управление, бърза и гъвкава комуникация, както и ясно измерими резултати.

Нашата система за управление на кампании се развива ежедневно, за да осигурява максимално ефективно сътрудничество – от първоначалната идея до доставката на качествено съдържание и подробни отчети за постигнатите цели.

Ние можем да осигурим създатели на съдържание за почти всяка ниша – от родителство, готвене, здравословен начин на живот, красота и пътувания, до финанси, технологии и култура. Почти не съществува сфера, за която да не разполагаме с подходящи лица за реализиране на кампания.

Вие стоите зад най-голямата общност от създатели на съдържание, представители на агенции и бизнеси у нас - Инфлуенсъри срещат брандове за работа. Можете ли да ни дадете повече подробности за този аспект от работата ви?

Да, наистина съм горда, че стоя зад най-голямата общност у нас – „Инфлуенсъри срещат брандове за работа“. Тази група стартира с ясната цел да помага на инфлуенсъри, блогъри, влогъри, агенции и представители на бизнеси, които търсят нови начини за комуникация и съвместна работа.

Създадох я, защото вярвам, че когато съберем на едно място креативни създатели на съдържание и амбициозни бизнеси, се раждат истински вдъхновяващи партньорства. Когато споделяме проблемите си, по-лесно намираме решения. 

Днес групата наброява над 11 500 активни членове, което я прави най-голямата по рода си в България. Тук всеки ден се създават нови връзки – брандове намират инфлуенсъри за кампании, а създателите откриват нови професионални възможности.

Освен че е пространство за идеи и обмяна на опит, групата играе важна роля за изграждане на етични стандарти и професионализъм в индустрията.

Моята роля не е просто модераторска – аз активно насърчавам диалог, организирам и събития, свързани с инфлуенсър маркетинга, и помагам на бизнесите да ориентират за точните партньори за своите кампании.

Всички постове в групата са безплатни и всеки има пълна свобода да споделя, стига да са по темата и с мисъл за инфлуенсъри и брандове. Искрено ме радва, че членовете на групата са така активни, че на месец имаме повече от 450 публикации, от които само 10-15 са от мен.

Изключително приятно ми е да виждам адекватни мнения и дори рипортване на неподходящи публикации, което значително улеснява управлението й. 

С какви проблеми се сблъскват инфлуенсърите у нас?

Това е тема, по която мога да говоря с часове. От некоректни брандове, които ползват неправомерно съдържанието им, до липсата на ясна стратегия за монетизация, проблемите са най-различни.

Много от тях изпитват затруднения при намирането на дългосрочни и устойчиви партньорства с брандове. Често компаниите се фокусират върху бързи резултати и кампании с кратък срок, което затруднява изграждането на стабилна кариера за инфлуенсърите.

Друга голяма тема е липсата на яснота около правилата за работа - правни и счетоводни аспекти, етични също.

Не трябва да подценяваме и проблема със стойността на труда на създателите на съдържание. Често инфлуенсърите се сблъскват с ниски или дори никакви заплащания, особено в началото на кариерата си. Това обезкуражава много млади и талантливи хора и дава преднина на брандовете, които се възползват от тях.

Освен това, управлението на комуникацията с брандовете, създаването на съдържание, отчетността и проследяването на резултатите изискват значителни усилия и време, а много от тях са все още без екип или адекватна подкрепа. Планирането на времето, снимките, публикациите, договорите и плащанията все още са предизвикателни.

Тук именно идва ролята на Българската асоциация на създателите на съдържание (БАСС), която има за цел да предложи ясни правила, обучение, защита на правата и подкрепа за инфлуенсърите, така че те да могат да работят професионално и уверено.

Как ценообразуват услугите си инфлуенсърите и какви бюджети отделя за тях бизнесът при различни кампании?

По отношение на цените на услугите, които създателите на съдържание предлагат, лично аз съм писала статия със 7 предложения как могат да бъдат изчислявани. И те зависят далеч не само от броя на последователите им.

Размер и ангажираност на аудиторията са важни, но и качеството и вида на съдържанието, експерти ли са в дадена ниша, колко креативни са, каква техника и екип имат зад гърба си.

Цените се различават и на база продължителност и сложност на кампанията, например има ли физическо присъствие на събитие или целият ангажимент е онлайн. 

Личните ми наблюдения, макар и без условностите на всеки профил, качество на съдържанието, ангажираност и ниша, дали са популярни и извън онлайн пространството и имат ли постижения в сферата си на дейност, са:

  • 1000 - 5000 последователи = 50 до 150 лв
  • 5000 - 10 000 последователи = 150 - 350 лв
  • 10 000 - 20 000 последователи = 350 - 700 лв
  • 20 000 - 50 000 последователи = 700 - 1300 лв
  • 50 000 - 100 000 последователи= 800 - 2000 лв
  • 100 000 - 250 000 последователи = 1000 - 3000 лв
  • 250 000 + последователи = 3000+ лв

По наши лични изчисления през 2024 г. българските инфлуенсъри са получили между 12 и 15 млн. лева за участието им в кампании. 

Ще вземе ли изкуственият интелект работата на инфлуенсърите?

Изкуственият интелект със сигурност ще промени начина, по който инфлуенсърите работят, но не мисля, че ще им вземе работата. По-скоро ще се превърне в техен партньор и инструмент за създаване на по-качествено, вълнуващо, бързо и ангажиращо съдържание.

AI вече помага на инфлуенсърите с:

  • Генериране на идеи за съдържание, както и с анализ на тенденциите, които колегите им прилагат онлайн.
  • Създаване на визуално съдържание – графики, видео монтажи и дори анимации вече се правят с изкуствен интелект.  

За мен обаче личната връзка и истории са незаменими, клюките в живота на инфлуенсърите дори. Това си мисля, че на този етап трудно ще се замести от изкуствен интелект - да видиш любимия си инфлуенсър на живо в магазина, на концерт или на улицата. 

AI вече променя бизнеса, но инфлуенсърите ще останат незаменими гласове – особено тези, които умеят да използват новите технологии в своя полза.