Италианската полиция иззе десетки фалшиви произведения на изкуството, приписвани на известни художници, като Пикасо и Рембранд, от "тайна лаборатория за рисуване", както я наричат властите.

Начало на разследването е сложено, когато ангажираните със защита на изкуството служби в страната започват да търсят фалшиви произведения, пуснати за продажба онлайн.

От полицията посочват, че са открили общо 71 картини, а заподозреният е продавал "стотици произведения със съмнителна автентичност" на сайтове, като eBay и Catawiki.

Картини, приписвани на творци, като Пабло Пикасо и Рембранд Харменсон ван Рейн, са сред тях. Има подправени произведения на Марио Пучини, Джакомо Бала и Афро Басалдела, както и на няколко други известни художници.

Работилницата, в която са създавани картините, е локализирана от полицията в къща в един от северните квартали на Рим, съобщава CNN.

В нея властите открили помещение, създадено единствено за производство на фалшиви картини. Сред иззетите от полицията материали са стотици туби с бои, четки, стативи, както и фалшифицирани печати на галерии и подписи на художници.

Заподозреният, описван като „фалшификатор-реставратор“, дори е притежавал пишеща машина и компютърни устройства, използвани за създаване на картини и фалшифициране на сертификати за автентичност за произведенията менте.

Тактика, използвана от него, е да създава колажи върху аукционни каталози, заменяйки оригиналната творба на художника с изображение на фалшива картина, което той е рисувал, което й придава повече автентичност.

Полицията е открила различни произведения в процес на създаване на масата на фалшификатора, носещи подписите на различни художници - което ги кара да вярват, че той ги е създал наскоро.

Все още няма арестувани, а властите пазят в тайна самоличността на заподозрения.

Това далеч не е първият път, в който италианските власти откриват фалшиви произведения на изкуството. Създадена през 1969 г., художествената полиция на карабинерите е специализирана в борбата с престъпленията, свързани с изкуството и културата.

През 2023 г. те възстановиха хиляди артефакти, откраднати от гробове и археологически разкопки.