Щатският долар поевтиня до най-ниските си нива от близо два месеца насам, след като Федералният резерв на САЩ даде сигнал, че серията от повишения на лихвените проценти може би вече е към своя край.

В сряда централната банка увеличи референтния си лихвен процент с 25 базисни пункта, както се очакваше, но, за разлика от предходните няколко заседания, не спомена за необходимостта от текущи увеличения.

Към момента еврото се търгува на ниво от 1.0926 спрямо долара. Спрямо японската йена американските пари се разменят на ниво от 130.75 йени за долар.

Борсовите индекси на Уолстрийт приключиха последната търговска сесия с понижения след обявяването на решението на Фед. Управителят на институцията Джеръм Пауъл заяви, че централната банка може да прибегне до нови повишения на лихвите, ако това се наложи. 

Повечето анализатори обаче са на мнение, че цикълът на затягане на монетарната политика може би е приключил, тъй като сътресенията в банковия сектор може да се окажат по-сериозна заплаха от инфлацията, поне за момента. 

Dow Jones Industrial Average падна с 1.6%, широкият S&P 500 загуби 1.7% от стойността си, а Nasdaq Composite регистрира спад от 1.6 на сто. 

Всички 11 основни сектора на S&P 500 приключиха сесията дълбоко на отрицателна територия, като недвижимите имоти претърпяха най-стръмния си еднодневен спад от 13 септември насам. 

Банковият сектор, който регистрира известно възстановяване през последните две седмици, също пое отново надолу, като общият банков индекс на S&P и индикаторът на регионалните банки KBW се понижиха съответно с 3.7% и 5.3%.

На стоковите пазари тази сутрин петролът също се търгува на отрицателна територия. Фючърсите на американския лек суров петрол бележат спад от 0.9% до 70.28 долара за барел, докато тези на сорта брент се понижават с 0.7 на сто, до малко над 76 долара за барел. 

Запасите от суров петрол в САЩ нараснаха неочаквано миналата седмица до най-високото си ниво от близо две години насам, по данни на американското енергийно министерство.

Запасите от суров петрол се повишават с 1.1 милиона барела, до 481.2 милиона барела, което е най-високото им ниво от май 2021 г. насам. 

Данните са поредният сигнал, който подсказва, че търсенето все още не може да "догони" предлагането и действа негативно на цените. 

Златото пък отчита повишение, подкрепено от спада на долара и позицията си на "актив убежище" във времена на несигурност. 

Ценният метал поскъпна с 1.7% в сутрешната търговия - до ниво от 1983 долара за тройунция. От началото на март златото регистрира ръст от над 5%.