Робот без глава с размерите на лабрадор ретривър ще бъде маскиран като койот или лисица, за да държи далеч мигриращи птици и други диви животни от второто по големина летище в Аляска.
Наречен Aurora, той ще бъде базиран на аеропорта във Феърбанкс, за да „подобри операциите и да увеличи безопасността“, според местните власти, съобщава Anchorage Daily News.
Транспортният отдел на щата пусна видео на робота, който се катери по скали, изкачва се по стълби и изпълнява нещо подобно на танци, докато мига със зелени светлини.
Танцовите му умения ще влязат в употреба тази есен - по време на миграционния сезон на птиците, когато Aurora ще имитира движения, подобни на тези на хищници, за да предотврати заселване на пернатите и други диви животни в близост до летището.
Планът е роботът да патрулира на открито близо до пистата на всеки час в опит да предотврати срещи между самолети и диви животни, казва Райън Марлоу, програмен мениджър в транспортния отдел, цитиран от Independent.
Той може да бъде маскиран като койот или лисица чрез смяна на панели, допълва той.
„Единствената му цел е да действа като хищник и да ни позволи да контролираме дивата природа, без да се налага да използваме други средства“, казва Марлоу.
Сменяемите панели на робота няма да бъдат хиперреалистични, като агенцията е решила да не използва животинска козина, за да остане Aurora водоустойчив.
Идеята за използване на робот идва, след като служителите на аеропорта отхвърлят план за използване на дронове, пръскащи репелент, включително гроздов сок.
Предишни други мерки включват пускане на прасета в езеро близо до летището в Анкоридж през 90-те години на миналия век с надеждата, че ще изядат яйцата на водолюбивите птици, направили си гнезда близо до зоните за кацане.
Тестовият период във Феърбанкс ще покаже колко ефективен възпиращ фактор може да бъде Aurora при по-големите животни и как лосовете и мечките ще реагират на присъствието му, казва Марлоу.
В Аляска екипите за защита на дивата природа понастоящем гонят птици и други диви животни от пистите със силни звуци, понякога създавани с пушки за пейнтбол.
През миналата година са регистрирани 92 инцидента с животни в близост до летища в Аляска, включително 10 във Феърбанкс, според данни на Федералната авиационна администрация на САЩ.
Повечето от тях не са нанесли щети на самолетите, но ако птица бъде засмукана в двигател, например, това е не само много скъпо, но и опасно.
Самолет AWACS се разби в Анкоридж през 1995 г., когато се удари в стадо гъски. При инцидента загинаха 24 души.
Ако тестът се окаже успешен, властите могат да изпратят подобни роботи на по-малки летища в Аляска, което е по-рентабилно от наемането на човешки персонал.
Aurora може да се управлява ръчно или да се разчита на автоматизирани настройки, но роботът винаги ще е придружен от човек. Той може да се движи през дъжд или сняг.
Произведена от Boston Dynamics, машината струва около 70 000 долара и е платена с федерална субсидия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg