Когато децата са хронично болни и не могат да посещават училище, не само заболяването може да бъде изтощително – отделянето от класната стая и приятелите също може да окаже влияние.

За млади хора, подложени на дългосрочно лечение или страдащи от проблеми с психичното здраве, норвежката компания No Isolation разработва робота AV1.

Той може да заеме мястото на дете в клас, като му служи за очи, уши и глас и му помага да поддържа връзка със своите съученици.

AV1 изглежда като празна, опростена версия на човешка глава и торс. Може да се върти на 360 градуса и е снабден с камера, микрофон и високоговорител.

Учителите го поставят на бюрото в класната стая и ученикът го управлява дистанционно с помощта на приложение, за което получава уникална парола.

„Те могат да докосват или плъзгат пръста си около екрана, за да разгледат различни ъгли на класната стая“, казва Флорънс Солсбъри, маркетинг директор на No Isolation.

Ученикът може да говори с учителя или съучениците си през високоговорителя, а приложението има опция за „вдигане на ръка“, която включва светлина върху главата на робота. Децата могат да избират и емотикони, които да се показват в очите му.

Според Солсбъри, има 3000 активни AV1 единици в 17 страни, предимно в Обединеното кралство и Германия, като и в двете работят над 1000 от роботите.

В Обединеното кралство училищата могат да наемат AV1 за около $200 на месец или да изберат еднократна покупка за малко под $4 960, с допълнителен пакет услуги за около $1 045 годишно.

Солсбъри посочва, че може би най-голямата полза от робота е способността му да поддържа социални връзки. Тя споделя историята на 15-годишен ученик от Англия, използващ AV1, чиито приятели вземат робота на обяд с тях, като го държат включен в техния социален кръг.

„По време на дълго отсъствие, когато съучениците може да не видят приятеля си за продължителен период от време, тази връзка с училище наистина се превръща в спасителен пояс за децата, особено за тези с медицински проблеми“.

Според най-новите правителствени статистики, повече от 19% от учениците в Англия са отсъствали постоянно от училище през есента на 2023/24 г., а 7.8% само поради заболяване, което е по-високо от нивата преди пандемията.

По време на пандемията дистанционното обучение се превърна в норма, но след като учениците се върнаха в класните стаи, за мнозина то вече не е опция.

AV1 беше пуснат преди пандемията, но някои училища съобщиха, че са използвали роботите, за да помогнат на учениците, които се борят да се интегрират отново в училищната среда.

„Те правят детето важно“

Chartwell Cancer Trust в Обединеното кралство разполага с 25 робота AV1, които предоставя на деца със сериозни заболявания. Попечителят-основател Майкъл Дъглас казва пред CNN, че роботите позволяват на децата да останат ангажирани с образованието си, дори когато са в интензивно отделение.

„Те са обичани от родителите и правят истинска разлика. Правят детето важно.“

Но той признава, че може да има административни предизвикателства около използването им и че „бюрокрацията може да бъде истински проблем“, когато се опитвате да вкарате AV1 в училища или болници.

Експертът добавя, че някои училища може да срещнат затруднения в поддържането на необходимата техническа инфраструктура за безпроблемна работа поради слаб Wi-Fi или тъмни петна от мобилен сигнал.

Техническо обучение

През юни изследване, публикувано в списание Frontiers in Digital Health и посветено на използването на AV1 в Германия и на робота-аватар OriHime в Япония, установи, че технологиите „носят висок потенциал децата да останат социално и образователно свързани“.

Необходимо е обаче да се създадат структури, които да дават равен достъп до технологиите за аватари, а обучителните сесии за учители относно техническите и социалните аспекти на роботите са важни за успешното им прилагане.

Миналия август No Isolation пусна AV1 Academy - библиотека от обучителни материали и ресурси, насочени към подобряване на използваемостта на робота.

Според Солсбъри, AV1 е проектиран със стабилни функции за поверителност. Не се събират лични данни и приложението предотвратява екранни снимки или записи. Шифроване защитава предаването на живо и само едно устройство може да се свърже в даден момент, като главата и очите на робота светят, за да сигнализират за активно използване.

Има и други аватари роботи на пазара и някои, като VGo и Buddy, имат колела и могат да се движат из училището или работното място, докато други разполагат с екран, който показва лицето на потребителя.

Солсбъри казва, че липсата на колела е по-практична за AV1 - тежащ около 1 килограм, роботът е лесен за придвижване от учители или ученици в специално изработена раница. Тя допълва, че липсата на екран, който да показва лицето на детето, също може да бъде предимство.

„Видяхме, че премахването на натиска от това да бъдеш пред камера увеличава вероятността роботът да бъде използван от ученици с емоционални проблеми“, допълва експертът.