Джим Андерсън - новоназначеният главен изпълнителен директор на производителя на лазерно оборудване Coherent Corp., оглавява класацията за най-високо заплащане на главни изпълнителни директори за 2024 г. с изумителните 101.5 милиона долара заплата.

Това е единствената деветцифрена сума в ново проучване, което разглежда структурите на възнагражденията на главните изпълнителни директори в американски компании с приходи от 1 милиард долара и повече.

Как Андерсън изпревари изпълнителните директори на Apple, Disney и Starbucks?

Според проучването на Equilar 100, Андерсън се е присъединил към фирмата от Саксънбърг, Пенсилвания, през юни 2024 г. с пропорционална парична заплата от само 81 538 долара и бонус за подписване от 500 000 долара.

Бордът на Coherent обаче е подсладил възнаграждението му с над 100 млн. долара под формата на акции.

Той изпреварва шефа на Starbucks Брайън Никол, който е спечелил 95.8 милиона долара, и засенчва известни имена, като Сатя Надела от Microsoft  (79.1 милиона долара), Тим Кук от Apple (74.6 милиона долара) и Боб Айгър от Disney (40.6 милиона долара).

Според проучването на Equilar, средното възнаграждение на главен изпълнителен директор е 25.6 милиона долара, което е с 9.5% повече спрямо година по-рано.

Огромните капиталови субсидии вършат тежката работа: средните акционерни печалби скочиха с 40.5% и сега представляват близо три четвърти от общото заплащане.

Главните изпълнителни директори сега печелят с 50% повече, отколкото през 2019 г.

Сравнително скорошен доклад на Oxfam предупреждава, че неравенството в доходите в световен мащаб се разширява. Главните изпълнителни директори сега печелят с 50% повече в реално изражение, отколкото през 2019 г., докато заплатите на обикновените служители почти не са се променили.

В съвместно проучване с Международната конфедерация на профсъюзите, благотворителната организация е изследвала близо 2000 фирми в 35 държави и е установила, че средната заплата на главните изпълнителни директори е достигнала 4.3 милиона долара през 2024 г., в сравнение с 2.9 милиона долара преди пет години след инфлацията.

За разлика от това, заплатите на работниците са се увеличили само с 0.9% за същия период. Изследователите са извадили пълните компенсационни пакети – включително бонуси и опции върху акции – от базата данни на S&P Capital IQ и призовават за мащабни реформи на това, което те смятат за система, „нагласена за ултрабогатите“.

Отделни данни само подчертават разликата: само 19 американски домакинства – сред които тези на Илон Мъск, Уорън Бъфет и Джеф Безос – са добавили общо 1 трилион долара към нетното си богатство миналата година.