
Изпитващият затруднения сектор на луксозните стоки в Европа показва признаци на съживяване след оптимистичните финансови резултати. Продължаващата слабост в Китай и вероятността за нови мита в САЩ обаче може да принудят и най-ексклузивните марки да се борят за дял от потребителските разходи.
“2024 г. бе една от най-лошите за сектора. Смятаме, че ще има известна нормализация през 2025 г., особено през второто полугодие”, казва пред CNBC Симоне Рагаци, старши анализатор в Algebris Investments.
По-рано този месец производителят на дамските чанти Birkin, Hermes, обяви отлични продажби, продължавайки доброто представяне в края на до голяма степен оптимистичния отчетен сезон, по време на който дори изпитващите проблеми модни къщи LVMH и Kering обяви по-добри от очакваните резултати.
Резултатите прибавиха тежест към по-ранните прогнози за дългоочаквано подобрение в сектора, след като собственикът на Cartier, Richemont, обяви през миналия месец рекордни тримесечни продажби за последното тримесечие на 2024 г.
“Изглежда заключението е, че най-лошо е отминало, като то вероятно е било през третото тримесечие на 2024 г. и сме свидетели на циклично възстановяване в ход, в основата на което са щатските и европейските потребители,” казва Лука Солка, старши анализатор в Bernstein.

Заплахата от щатски мита
Въпреки всичко, остават въпросителни около възстановяването на търсенето в Китай и вероятността щатските мита да попречат на сектора.
Все още слабите продажби в Китай остават като тема в отчетите на L’Oreal и Gucci за четвъртото тримесечие. Междувременно, евентуалните щатски мита спрямо европейските компании, в комбинация с по-общата макроикономическа несигурност остават основна тема за тях в разговорите с анализатори.
Европейският сектор на луксозните стоки е уникален с това, че повечето от дейностите в него не могат да бъда възпроизведени на чужди пазари като САЩ. Етикетът “Произведено в Италия” на кожено яко, например е свързан с това, че продуктът е произведен там.
Това предполага, че компаниите за луксозни стоки може да бъдат изключени от най-наказателните мерки, смята Зузана Пуш, ръководител европейски луксозни стоки в UBS. Въпреки това, в степента, в която търговските тарифи нанасят вреда на определени икономики, като китайската чрез увеличаване на общите цени и възпрепятстване на потребителските настроения, това може да бъде проблем за сектора.
“Всичко, което би се отразило негативно на китайската икономика, представлява риск,” казва Пуш.
Разминаване между най-добрите и останалите
Това от своя страна би могло да задълбочи разминаването между най-добре и най-лошо представящите се компании на пазара на луксозни стоки, казват анализатори.
Тяхното мнение е, че марките с по-високо качество и онези, които са изложени на потребителска база от по-висок клас, вероятно ще останат начело, поне в близко бъдеще.
“Големият въпрос е какво означава луксът в днешно време”, казва Рагаци. “Това, което става още по-очевидно е, че положителната репутация или наследството, които марките са имали в миналото сега донякъде са изчезнали.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 7 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 8 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 9 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 9 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 10 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 10 часаПрочети още
Ново проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg