Глобалните продажби на луксозни стоки се очаква да се свият през 2025 г. за първи път от световната финансова криза от 2008 г., според проучване на консултантската компания Bain, цитирано от Fast Company.

Перспективата може да се влоши, ако секторът бъде ударен от по-високите мита, обещани от Доналд Тръмп.

"Това може да бъде кошмар, ако бъде приложено. Европейските марки може да се окажат супер скъпи в една така или иначе скъпа среда“, коментира Клаудия Д’Арпицио, съавтор на проучването за италианската асоциация на производителите на луксозни стоки Altagamma. 

Тръмп обеща мита до 20% върху вноса, заявявайки, че това ще създаде работни места в американските фабрики, ще намали федералния дефицит и ще понижи цените на храните.

Въпреки че проучването не разглежда възможното въздействие на митата, Д’Арпицио е на мнение, че въздействието върху европейските производители на луксозни артикули ще зависи от това как се прилагат митата върху конкретната категория, ако изобщо се прилагат.

Тя отбеляза, че недостигът на американски луксозни заместители може да доведе до изключение от правилата точно за този тип стоки.

Всяко отрицателно въздействие може също да бъде компенсирано чрез преместване на производството на някои от тях в Съединените щати или чрез по-високи продажби на американски туристи в Европа.

Съединените щати са вторият по големина луксозен пазар - след Европа, на стойност около 100 милиарда евро, или почти една трета от всички глобални продажби от висок клас на облекло, кожени изделия и обувки.

Прогнозите са продажбите на луксозни стоки да спаднат с 2% до 363 милиарда евро през следващата година, от очакваните 369 милиарда евро през 2024 г., поради рязкото увеличение на цените, наложено от марките и глобалните сътресения, се посочва в анализа на Bain.

Секторът бързо се възстанови след пандемията от COVID-19, като още през 2022 г. надминава продажбите от 2019 г., до голяма степен благодарение на "наваксването" с покупките, които бяха блокирани заради локдауните.

Дори скромният спад през следващата година ще остави пазара с 28% по-висок от този през 2019 г. и два и половина пъти по-голям от най-ниските нива на Голямата рецесия през 2008 г. Според Клаудия Д’Арпицио:

"Серията социални и политически сътресения, включително войните и редица ключови национални избори, подкопаха доверието на потребителите".  

Кризата на креативността също отблъсква купувачите от поколението Z, много от които вече са на 20 години, установява още проучването. Резултатът е, че пазарът на луксозни стоки се е свил с 50 милиона клиенти, до приблизително 250 милиона.

"Имаме 50 милиона клиенти по-малко или защото не могат да си позволят да пазаруват, или не искат, защото не смятат, че на пазара има подходящи неща за тях“, добавя Д’Арпицио.