След изборната победа на Доналд Тръмп, главни изпълнителни директори на технологични компании в Европа призовават страните на континента да предприемат по-смели действия в борбата с доминацията на големите техгиганти и да се противопоставят на зависимостта от САЩ за съществено важни технологии, като изкуствения интелект (AI).

Спечелването на изборите на представителя на републиканската партия в САЩ беше ключова тема на обсъждане сред технологичните шефове на конференцията Web Summit в Лисабон.

Много от присъстващите казват, че не са сигурни какво да очакват от новоизбрания президент, посочвайки неговата непредсказуемост като основно предизвикателство в момента.

Анди Йен, главен изпълнителен директор на швейцарския VPN разработчик Proton, заяви, че Европа би трябвало да отговори на американския протекционизъм и да предприеме по-сериозен подход “Европа на първо място” към технологиите — отчасти, за да обърне тенденцията от последните две десетилетия, по време на които при по-голяма част от най-важните технологии в Западния свят (от сърфирането в интернет до смартфоните) доминираха няколко големи щатски компании.

“Време е Европа да се намеси,” заяви Йен пред CNBC по време на Web Summit.

“Време е да бъдем смели. Време е да бъдем по-агресивни. А времето е сега, защото сега в САЩ има лидер с подхода ‘Америка на първо място,’ затова смятам, че нашите европейски лидери трябва да възприемат подхода ‘Европа на първо място.’”

Едно от ключовите действия на ЕС през последното десетилетие беше да предприеме съдебни действия и да въведе строги нови регулации, за да се справи с доминацията на големите технологични играчи, като Google, Apple, Amazon, Microsoft и Meta.

Докато Тръмп се готви да встъпи в длъжност за втори мандат, вече се натрупаха опасения, че страхувайки се от отмъщение от страна на новата администрация в САЩ, Европа може да се откаже от твърдия си подход към технологичните гиганти.

Големите щатски технологични компании играят „изключително нечестно“

Йен призова ЕС да не разводнява своите опити да овладее действията на щатските технологични гиганти.

“Европа мисли много глобалистично. Те смятат, че трябва да сме честни с всички, трябва да отворим пазарите си за всички, трябва да играем честно, защото вярваме в честността. Познайте какво? Американците и китайците не са получили съобщението. Те играят изключително нечестно през последните 20 години. А сега в САЩ има президент, който е изключително с нагласата ‘Америка на първо място.’”

Мичел Бейкър, бивш главен изпълнителен директор на американската Mozilla Foundation, заяви, че Законът за цифровите пазари на ЕС е довел до значими промени за браузъра Firefox, като активността е нараснала, след като Google въведе “екрана за избор” на телефоните с Android, който предоставя възможност на потребителите да избират своята търсачка.

“Промяната при новите потребители на Firefox и пазарния дял на Android е видима,” казва Бейкър. “Това е хубаво за нас, но също така е и индикатор за това колко много влияние и централизирано разпределение имат тези компании.”

Томас Плантенга, главен изпълнителен директор на базираното в Литва приложение за дрехи втора употреба Vinted, призова Европа да направи “правилните избори”, за да гарантира, че континентът може “да се справя сам” и няма да “изостане.”

“Ако погледнете много реалистично какво правят държавите, те се опитват да погрижат за себе си и да сформират коалиции, така че да бъдат по-силни самите те и по-силни като коалиции,” казва Плантенга. “Ние разполагаме с много талантливи и добре образовани хора.”

“Трябва да направим така, че да можем да се грижим за своята собствена сигурност, за своята собствена енергия и да продължим да инвестираме в образование, за да не изоставаме от останалата част от света. Ако не го направим, ще изостанем. Във всяко сътрудничество винаги има нещо, което да се търгува. Ако ние нямаме много неща, с които да търгуваме, ставаме по-слаби.”

‘Суверенитетът на AI’ вече е ключово бойно поле

Друга тема, по която имаше много дискусии по време на Web Summit, е идеята за “суверенитета на AI”, която се отнася до това страни и региони да локализират съществено важна изчислителна инфраструктура за AI услугите, така че тези системи да отразяват по-добре регионалните езици, култури и ценности.

След като Microsoft стана ключов партньор в разработването на AI, се появиха опасения, че производителят на операционната система Windows си е осигурил доминираща позиция, когато става въпрос за основополагащите AI инструменти.

Технологичният гигант е сред основните инвеститори в създателя на ChatGPT - OpenAI, чиято технология е застъпена сериозно и в продукти на софтуерния гигант.

За някои стартъп компани решението на Microsoft да възприеме AI доведе до вредни, антиконкурентни ефекти.

Миналата година Microsoft вдигна таксите за търсачките, които използват приложно-програмния интерфейс на нейната Bing Search и позволяват достъп за разработчици до бекенд инфраструктурата. Това се дължеше отчасти на нарасналите разходи, свързани с функционалности на търсенето, зад които стои AI.

“Те постепенно намаляват нашите приходи, на които ние все още разчитаме, а това намалява нашият капацитет да правим различни неща,” заяви Кристиян Крол, главен изпълнителен директор на търсачката Ecosia. “Microsoft е много яростен конкурент.”