Процъфтяващ бизнес сектор и млади фирми със силен растеж, особено в технологичния сектор - това ще са ключовите фактори за Европа, ако иска да ускори производителността си, която изостава от тази в Съединените щати.

Това се посочва в анализ на Международния валутен фонд, цитиран от Euronews.

Докладът на организацията, озаглавен „Намаляващият растеж на производителността в Европа: диагнози и лекарства“, призовава за спешни стъпки за преодоляване на разликата в производителността между ЕС и САЩ, особено в сектори с висок растеж, като информационните технологии.

"Производителността на регистрираните в САЩ технологични компании се е увеличила с около 40% през последните две десетилетия, докато тази на европейските технологични фирми остава в застой“, отчитат от МВФ.

Европейският БВП на глава от населението изостава от САЩ

Забавянето на растежа на производителността в Европа се превръща в една от основните причини за разширяващата се разлика в доходите на глава от населението със Съединените щати.

През септември бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги посочи, че между ЕС и САЩ се е отворила голяма разлика в БВП, водена главно от по-изразено забавяне на растежа на производителността в Европа.

Според него, на база на глава от населението реалният разполагаем доход е нараснал почти два пъти по-силно в САЩ, отколкото в ЕС от 2000 г. насам.

Сега МВФ казва, че европейските фирми трябва да променят този курс, въпреки че в момента техните „мотори за растеж на производителността са заглушени“.

В сравнение с тези в Съединените щати, големите фирми в Европа изостават по отношение на производителността и иновациите, като разликата е особено изразена в технологичните сектори, се казва в доклада.

В другия край на спектъра, Европа страда от дефицит на стартиращи компании, като твърде малко от тях растат бързо и в крайна сметка - успяват да достигат до върха.

Какви са предизвикателствата пред европейските компании?

Според МВФ, ограниченият ефективен размер на пазара в Европа и ниското ниво на капиталово финансиране чрез продажба на акции са ключовите фактори, които възпират бизнеса на континента от мащабиране и иновации.

Въпреки че ЕС и САЩ представляват около 15% от световната икономика, измерена по паритет на покупателната способност, пазарът на ЕС е по-сегментиран вътрешно.

Интензивността на търговията в страните от ЕС е по-малко от половината от нивото на търговия между отделните щати в САЩ, подчертава МВФ.

Европейските фирми се обръщат към капиталово финансиране много по-рядко от техните конкуренти в САЩ. Това обаче се разглежда като критично средство за финансиране на по-рискови и нематериални инвестиции, които са особено важни в технологичния сектор и които не могат да бъдат заложени като обезпечение.

Междувременно, европейската индустрия за рисков капитал, който е основният източник на финансиране за технологичните стартъпи, е само една четвърт от размера ѝ в САЩ.

В ЕС дълговото финансиране е по-разпространено, въпреки че излага фирмите на финансов стрес, свързан с банките.

Тази тенденция допринася за по-ниски и по-нестабилни инвестиции в научноизследователска и развойна дейност на континента, според МВФ. Ниските инвестиции в иновации пречат на достъпа на европейските фирми до ключови технологии, които се нуждаят от огромни първоначални разходи за развитие.

В сравнение със САЩ, европейските фирми са изразходвали 3-4% от продажбите си за научноизследователска и развойна дейност през последните десетилетия, или едва една трета от това, което техните американски колеги са отделили.

Американските технологични компании се радват и на по-висок ръст на продажбите, увеличавайки още повече абсолютната разлика в разходите за научноизследователска и развойна дейност между двата региона. 

Какво представляват „газелите“ и как те допринасят за производителността на Европа?

Според МВФ, в Европейския съюз има изобилие от малки, зрели фирми с нисък растеж, но има недостиг на млади фирми с висок растеж. Те са така наречените "газели".

Европейските фирми са склонни да остават по-малки, отчасти поради липсата на капитал за финансиране на поемането на риск и реализиране на потенциала им. В резултат на това по-малко иновативни млади фирми, в крайна сметка, достигат статус на топ компании.

От МВФ цитират и статистика, според която средната година на основаване на 10-те най-големи листнати на борсата компании в САЩ е 1985 г. в САЩ, докато в Европа е 1911 г. 

Младите фирми с висок растеж се увеличават в Европа, въпреки че остават под нивата, наблюдавани преди световната финансова криза.

Европейските "газели" представляват около 0.5% от общия брой фирми, докато ръстът на продажбите им надвишава този на големите водещи фирми с между 10 и 15 процентни пункта. 

Как ЕС може да увеличи своята производителност?

Продължаването на усилията за по-задълбочен единен пазар е сред най-препоръчваните стъпки от МВФ, включително премахването на административните бариери на вътрешно ниво в държавите-членки.

Намаляването на оставащите търговски бариери в рамките на ЕС може да увеличи ефективния размер на пазара и да стимулира производителността на европейските фирми, смятат експертите на организацията.

Според тях, прякото въздействие от намаляването на тези бариери до нивата им в САЩ може потенциално да увеличи производителността с 6.7%.

Също така е крайно необходимо ЕС да напредне към създаване на Съюза на капиталовите пазари, който може да проправи пътя към увеличаване на рисковото финансиране чрез облекчаване на ограниченията. Това също е от решаващо значение за подпомагане на създаването на "газели".

Друг ключов двигател за поддържане на повече фирми с висок растеж е създаването на по-широк пул от рисков капитал и други средства за рисково финансиране.

Според анализа на МВФ, европейските фирми значително подобряват представянето си, след като получат подкрепа от рисков капитал.

Въпреки това през последното десетилетие рисковите инвестиции бяха по-малко от 0.2% от БВП в ЕС, в сравнение с почти 0.7% в САЩ, концентрирани в няколко страни, като Обединеното кралство или Франция.

Според МВФ, Европа трябва да се справи и с демографските си предизвикателства, като инвестира в човешки капитал чрез повишаване на уменията и привлича повече жени на пазара на труда.

Друга препоръка е да се въведат повече данъчни стимули за научноизследователска и развойна дейност в подкрепа на млади, иновативни фирми, което в момента се прилага в по-малко от една четвърт от страните от ЕС.

В идеалния случай те трябва да бъдат хармонизирани между страните, така че инвестициите в иновации да се извършват там, където очакваната възвръщаемост е най-висока.

Европейските фирми трябва да инвестират в образование, цифровизация и приемане на революционни технологии, за да осигурят по-висока производителност в бъдеще, добавят от МВФ.