- Избягването на магистрални такси в Гърция вече се наказва със солена административна глоба от 150 евро за всяко нарушение.
- Новите законови разпоредби третират подобни случаи като нарушение на Закона за движение по пътищата, като целта е да се прекрати масовият отказ за плащане, популяризиран от движението „Не плащам“ по време на дълговата криза.
- Отговорност за нарушението носят както шофьорът, така и собственикът на автомобила.
Избягването на таксата за използване на магистралите в Гърция се наказва с административна глоба в размер на 150 евро, съобщава електронното издание „Нюз авто“.
Подобни случаи вече се третират като нарушение на Закона за движение по пътищата, което улеснява налагането на санкции, допълва БТА.
Санкции според закона
В член 33 от закона се забранява използването на платени магистрали, мостове и тунели без да бъде заплатена съответната такса. Задължение да плащат такси имат както шофьорите, така и собствениците на автомобили, което улеснява установяването на нарушението и налагането на финансова санкция.
Изданието отбелязва, че законовата разпоредба цели решаването на проблема с масовия отказ за плащане на пътни такси, което беше наблюдавано в Гърция в предишни години, когато активисти призоваваха гражданите да не плащат несправедливи, според тях, такси.

"Не плащам"
Инициативата "Не плащам" се появи в Гърция през 2008 г. първоначално като отказ да се плащат пътни такси за опасния път Коринт-Патра, напомня изданието. След постепенното увеличение на таксите в цялата страна, движението придоби по-голям мащаб.
"Не плащам" е едно от първите и по-масови граждански инициативи, възникнали в периода на дълговата криза. Призивът е гражданите да не плащат несправедливи такси, да ползват безплатно градския транспорт и да настояват за свободен достъп до болници и други социални услуги.
Въпреки че се наблюдава спад в популярността на гражданската инициатива, и до момента се засичат опити на граждани да не плащат такси за използване на пътната мрежа. Тези случаи вече не се третират като протест, а се санкционират с глоба.
Съвременните будки за плащане на такси за използване на пътната мрежа в Гърция са снабдени със специални камери, системи за разпознаване на регистрационни табели и цялостен електронен архив на преминаващите превозни средства.

Глобата расте с броя на нарушенията
Глобата от 150 евро е фиксирана сума, която се увеличава пропорционално на броя на нарушенията. В случай че шофьор премине десет пъти без да плати такса, финансовата санкция нараства до 1500 евро.
Ако бъде засечен опит да се закрие регистрационната табела на превозното средство, се налага допълнителна глоба в размер на 350 евро и отнемане на шофьорската книжка и регистрацията на колата за срок от един месец, посочва още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
НСИ: Над 60% от българите си отиват от един вид заболяване
преди 14 минЕК: Страните от ЕС извън еврозоната все още не са готови да влязат
преди 45 минШофирате в Гърция? Неплащането на магистрална такса вече се наказва със 150 евро
преди 1 часVolkswagen готви съкращения на 100 000 души и закриване на 4 завода
преди 1 часНов парк за 1.5 млн. евро изграждат в Русе
преди 2 часаКупувачи без ключове: Проблеми и забавяния на строителния пазар в Русия
преди 3 часаПрочети още
Владислав Панев, ДБ: Румене, страхливо започвате!
darik.bgНиколай Василев: Радев хулиганин с бюджет свинщина!
darik.bgФалшиво масло у нас! Как да го различим?
darik.bgАлекс от музикалното дуо Алекс и Влади стана майка на момченце
9meseca.bg