Повишение в търсенето на полупроводници в сферата на изкуствения интелект (AI), както и на смартфони и лаптопи с AI, би могло да доведе до следващия глобален недостиг на чипове, според нов доклад на консултантската компания Bain & Co.

Последният голям недостиг на полупроводници беше по време на пандемията от COVID-19 - на фона на нарушените вериги на доставки и повишеното търсене на потребителска електроника, след като хората бяха принудени да останат у дома.

Технологичните гиганти купуват графични процесори (GPU) основно от Nvidia. Тези GPU-та, които се инсталират в центрове за данни, са от съществено значение за обучението на големи AI  модели, стоящи в основата на приложения, като ChatGPT на OpenAI.

Междувременно, компании, подобни на Qualcomm, проектират чипове, които се използват в смартфони и персонални компютри, позволявайки на тези устройства да поддържат AI приложения локално, а не чрез интернет връзка с облака. Редица компании - от Samsung до Microsoft, вече имат таива продукти.

От Bain казват, че търсенето на графични процесори и потребителска електроника с AI би могло да доведе до недостиг на чипове.

“Нарастващото търсене на GPU-та доведе до недостиг при конкретни елементи от веригата на стойността при полупроводниците,” казва пред CNBC Ан Хокер, ръководител Технологични практики за Северна и Южна Америка в Bain.

“Ако комбинираме ръстът в търсенето на GPU-та с вълната от устройства с AI, която би могла да ускори циклите на обновяване на персоналните компютри, може да се стигне до по-сериозни ограничения в предлагането на полупроводници.”

На този етап обаче не е ясно какво ще е търсенето за тези устройства с AI - предвид това, че потребителите засега подхождат предпазливо към тях.

От Bain отбелязват, че веригата на доставки при полупроводниците е “невероятно сложна и увеличение в търсенето от около 20% или повече е много вероятно да наруши равновесието и да причини недостиг на чипове.”

“С AI бума при сливането на големи крайни пазари този праг би могъл да се премине лесно, създавайки уязвими точки по веригата на доставки,” се посочва в доклада.

Веригата на доставки при полупроводниците е разделена между множество компании. Например, Nvidia проектира своите графични процесори, но те се произвеждат в Тайван от Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).

TSMC пък разчита на инструменти за производство на чипове от различни страни по света, като Нидерландия. Нещо повече, най-авангардните чипове могат да се произвеждат в големи мащаби единствено от TSMC и Samsung Electronics.

Геополитиката може също да бъде фактор, който да предизвика недостиг на чипове. Правителства по света считат полупроводниците за стратегическа технология.

САЩ води кампания за ограничаване достъпа на Китай до най-усъвършенстваните чипове. Междувременно, Вашингтон се опитва да увеличи собствения си капацитет за производство на полупроводници

“Геополитическото напрежение, търговските ограничения и отделянето на веригите на доставки на международни технологични компании от Китай продължават да представляват риск за предлагането на полупроводници. Закъснението при строителството на заводи, недостигът на материали и други непредсказуеми фактори също биха могли да създадат затруднения,” посочват от Bain.