• В Пловдив нарушителите, които палят гуми и други отпадъци, са заплашени от сериозни глоби – до 1000 евро за физически лица и до над 10 000 евро за фирми.
  • Местната администрация напомня, че нерегламентираното изгаряне на боклуци е строго забранено, тъй като води до тежко замърсяване на въздуха и създава значителен риск от пожари, особено през летния сезон.

Солени глоби заплашват физически лица и фирми в Пловдив, които нарушават забраната за палене на гуми и други видове отпадъци.

Санкциите могат да достигнат над 1000 евро за граждани и над 10 000 евро за юридически лица, съобщават от местната администрация. При повторно нарушение глобата е двойна.

Сериозно замърсяване и риск от пожари

Нерегламентираното изгаряне на отпадъци, включително автомобилни гуми, значително увеличава риска от възникване и бързо разпространение на пожари, особено в периода на летните горещини.

Изгарянето на отпадъци води и до сериозно замърсяване на атмосферния въздух, тъй като се отделят големи количества фини прахови частици, токсични газове и канцерогенни вещества, сред които диоксини и фурани.

Те могат да предизвикат или да задълбочат дихателни и сърдечносъдови заболявания, като най-уязвими са децата, възрастните и хората с хронични здравословни проблеми.

Вредните емисии се разпространяват на значителни разстояния и замърсяват не само въздуха, но и почвите и водите, като оказват негативно влияние върху околната среда.

dbr.bg-image

Къде да предадете старите гуми?

Жителите на общината могат безвъзмездно да предават разделно събрани битови отпадъци, включително излезли от употреба автомобилни гуми (до 4 броя), в базата на ОП „Чистота“ на ул. „Даме Груев“ № 64А в район „Южен“, посочват от общината.

От местната администрация апелират към пловдивчани да бъдат отговорни през летните месеци и да не допускат действия, които застрашават както безопасността на хората, така и качеството на въздуха в града.