Китай ще пусне флотилия от „сребърни влакове“, специално създадени за комфорта и безопасността на възрастните жители, за да насърчи бързо застаряващото население да пътува – и да харчи повече, докато се бори с демографския упадък и икономиката в застой.

Новите влакове ще осигуряват повече удобства на възрастните пътници и ще разполагат с функции, като кислородни бутилки и бутони за спешни повиквания, според държавния национален таблоид Global Times.

На борда им ще има още болногледачи и професионален медицински персонал, който може да осигури ограничено лечение и да предпише спешни лекарства.

Планът е да се въведе национална мрежа от „сребърни влакове“ до 2027 г., според китайското министерство на търговията и туризма и други правителствени отдели.

Гигантската железопътна мрежа на Китай, която свързва ледените северни провинции близо до Сибир със субтропичните хълмове, граничещи с Виетнам, е превозила повече от четири милиарда пътници миналата година, според държавни медии.

Като част от плановете за „сребърния влак“, китайските власти призоваха популярните туристически дестинации да обновят съоръженията си, за да улеснят достъпа на възрастни туристи до тях, и поканиха кетъринг компании и изпълнители да предложат услугите си в новите влакове.

В продължение на десетилетия китайците приключват трудовия си живот сравнително млади: на 60 за мъжете и най-рано на 50 за жените – въпреки че миналата година правителството обяви планове да промени тази възраст.

„Възрастните хора, особено пенсионерите, имат както време, така и финансови ресурси“ за пътуване, цитира Global Times Джан Лингюн, професор и изпълнителен главен редактор на Tourism Tribune.

Сив долар

Влаковете са част от опитите на правителството да „насърчи потреблението на услуги“, според държавните медии – нещо, което то се бори да направи сред по-младите поколения, страдащи от несигурността на работните места и продължаващия спад в имотния сектор.

Междувременно, възрастното население нараства – хората на възраст над 60 години представляват 22% от общото население миналата година, докато работещото население (на възраст между 16 и 59 години) намалява.

В момента Китай има 1860 туристически влака, според държавната телевизия CCTV. Основната им клиентела са пътници на средна възраст и над нея, отговорни за 80% от продажбите на билети.

Някои железопътни компании вече се насочват към среброкоси пътуващи.

Влак, тръгнал от югозападния град Чънду на петдневно разглеждане на забележителностите, наскоро предложи на възрастните пътници китайски народни песни и биан лиан –традиционно оперно изкуство.

Той предостави и спираща дъха гледка към морето от цъфнали рапици в Луопинг в провинция Юнан и каньона Малингхе в провинция Гуейджоу, като беше оборудван със салон за караоке, стая за шах и зона за четене, съобщи CCTV. Според пътник:

„В сравнение с други влакове, този е много по-напреднал във всеки аспект. Предлага стюарди, медицински персонал и вагон-ресторанти. Има всичко“.