Щатската полиция е използвала инструмент за лицево разпознаване на компанията Clearview при близо 1 млн. търсения, заяви основателят на компанията пред BBC.

Главният изпълнителен директор Хоан Тон-Тат също така разкрива, че Clearview вече разполага с 30 млрд. изображения от платформи, като Facebook, взети без позволението на потребителите.

Компанията е глобявана многократно с милиони долари в Европа и Австралия за нарушаване на поверителността.

Вечните заподозрени

Критици на тази практика твърдят, че използването на Clearview от страна на полицията поставя всички в една "вечна група от заподозрени".

"Всеки път, когато разполагат със снимка на заподозрян, те я сравняват с лицето ви," казва Матю Гарагилия от Frontier Foundation.

Системата на Clearview позволява клиент от правоприлагащите органи за качи снимка на лице и да открие съвпадение в база данни от милиарди снимки, които компанията е събрала.

Компанията след това предоставя линкове към сайтовете, където съвпадащите снимки се появяват онлайн. Тя е считана за една от най-влиятелните и точни компании за лицево разпознаване в света.

Clearview има забрана да продава услугите си на повечето щатски компании, след като American Civil Liberties Union (ACLU) осъди Clearview AI в щата Илинойс за нарушавана на законите за поверителността.

За полицията обаче има изключение и Тон-Тат казва, че неговият софтуер се използва от стотици полицейски сили в САЩ.

Полицията в САЩ не разкрива рутинно дали използва софтуера, а той е забранен в няколко града, като Портланд, Сан Франциско и Сиатъл.

Пред обществото често се казва, че полицията използва лицево разпознаване само за сериозни насилствени престъпления.

В рядко интервю за ефективността на Clearview, от полицията в Маями казват, че са използвали софтуера за всеки тип престъпление, от убийства до кражби в магазини.

Заместник-ръководителя на полицията Армандо Агилар казва, че неговият екип е използва системата около 450 пъти годишно и това е помогнало за разкриването на извършителите на няколко убийства.

Критици обаче твърдят, че почти няма законодателство във връзка с използването на лицево разпознаване от страна на полицията.

Агилар твърди, че полицията в Маями не арестува хора, само защото алгоритъм, свързан с лицевото разпознаване, ѝ е казал така.

Сгрешена самоличност

Има обаче редица документирани случаи на сгрешена самоличност, при които полицията е използвала лицево разпознаване. Липсата на данни и прозрачност от страна на полицията обаче означава, че истинският им брой вероятно е доста по-висок.

Тон-Тат твърди, че не е запознат с никакви случаи на сгрешена самоличност при използването на Clearview. Той приема, че от полицията са арестували хора по погрешка след използването на лицево разпознаване, но ги отдава на "лошата работа на полицейските служители ".

Clearview често изтъква проучвания, които показват, че софтуерът ѝ работи с близо 100% точност. Тези данни обаче са базирани на полицейски снимки, направени при арести.

Точността на Clearview зависи от качеството на даденото изображение, което се подава на системата, което Тон-Тат също приема.

Защитници на гражданските права искат полицейските сили да информират открито, когато използват Clearview, а точността на системата да бъде тествана в съда. Те искат алгоритъмът да бъде проверен от независими експерти и са скептични по отношение на твърденията на компанията.

Въпреки че има случаи, в които Clearview доказано работи, някои хора смятат, че за това се плаща прекалено висока цена.

"Clearview е частна компания, която използва изображения на хора въз основа на техните снимки онлайн без тяхно съгласие," казва Гарагилия.

"Това е огромен проблем за гражданските прави и свободи и тази практика трябва да бъде абсолютно забранена."