
Корабоплавателната агенция на ООН е на път да въведе обвързващи разпоредби за постепенното премахване на използването на изкопаеми горива в глобалното корабоплаване, като сред предложенията е и първият в света глобален данък върху емисиите.
Международната морска организация (IMO) ще проведе свое заседание през тази седмица в Лондон за изготвянето на мерки за намаляване на въздействието върху климата от международното корабоплаване, което допринася с около 3% от глобалните въглеродни емисии.
Някои от предложените мерки включват глобален стандарт за корабно гориво и икономически елемент, като отдавна обсъждания данък върху въглеродните емисии или схема за въглеродни кредити.
Ако бъде приет, стабилният механизъм за ценообразуване в корабоплаването вероятно ще бъде считан за една от климатичните сделки на десетилетието.
Амбициозният въглероден данък върху въглеродните емисии обаче далеч не е предизвестен, като наблюдатели изтъкват опасения относно митата на САЩ, разгарящата се глобална търговска война и нежеланието на членове на организацията, които твърдо се противопоставят на всякакъв вид структура с налози.
Сара Едмондсон от австралийския минен гигант Fortescue описва преговорите като “абсолютно исторически,” отчасти заради потенциала за приемането на въглероден данък. Тя посочва пред CNBC:
“Смятам, че това абсолютно ще промени правилата на играта. Нито една друга индустрия не е поемала ангажимент в такива мащаби на световно ниво и бих казала, че повечето държави не са поемали ангажимент с такива мащаби.”
Тя обаче допълва, че все още няма решение по въпроса, когато става въпрос за глобална цена върху въглеродните емисии.
“Има също така много дискусии около структури, наподобяващи налозите, защото приемането на думата налог в много поляризирани страни, като САЩ, Австралия и дори Китай, може да бъде много предизвикателно. Мисля обаче, че има наистина добри дискусии около наподобяващите налози структури, които, в крайна сметка, ще имат еквивалентен ефект.”
Комитетът за опазване на морската среда на IMO трябва да приключи разговорите в петък.

„Страхотна възможност“
Сред най-големите поддръжници на глобалния данък върху емисиите на парникови газове за корабоплавателната индустрия са Тихоокеански островни държави, като Фиджи, Маршалови острови и Вануату, както и Карибските държави, като Барбадос, Ямайка и Гренада.
Сред противниците на налога са страни, като Бразилия, Китай и Саудитска Арабия, които изразиха опасения относно икономическата конкурентоспособност и увеличените неравенства.
“Виждаме, че за държави, като Вануату, Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата не се прилага с достатъчно бързи темпове, а това е страхотна възможност,” заяви през тази седмица министърът от Вануату Ралф Регенвану.
Рамковата конвенция е многостранен договор, който предоставя основата за международни преговори за климата.
Ако бъде приет налогът върху емисиите, това би била “първата мярка за цяла индустрия, приета от многостранна организация на ООН,” заяви Регенвану.
Делегатите на IMO се споразумяха през 2023 г. за насочване към нетни нулеви емисии на сектора “до или около” 2050 г. и за определяне на разпоредба за финализиране през 2025 г. на кошница от мерки за намаляване на въглеродните емисии в средносрочен план.
Призиви за „решителна“ икономическа мярка
“Ще получим някакъв резултат,” казва Джон Магс, акредитиран представител на Коалицията за чисто корабоплаване в IMO.
"Графикът е доста ясен и те работят наистина усилено, за да се придържат към него. Мисля, че всъщност въпросът не е дали ще постигнат съгласие, а просто колко амбициозно е, колко ефективно е и колко недоволни хора има", казва още Магс.
Той също така предупреждава, че все още съществува значително разминаване между прогресивните и по-консервативните сили в IMO.
“Моето усещане от прогресивна страна е, че хората са оптимистично настроени и уверени, защото аргументите, които излагат, са солидни и разполагат с техническата експертиза, за да ги подкрепят,” казва Магс.
“В крайна сметка обаче, Китай, Бразилия и други държави няма просто така да се съгласят. Ще бъде наложено плащане по един или друг начин”.
Секторът на международното корабоплаване, който транспортира около 90% от световната търговия, е считан за една от най-трудните индустрии за декарбонизиране заради огромните количества изкопаеми горива, които корабите изгарят всяка година.
Анджи Фараг-Тибо, вицепрезидент по транспорта в екологичната организация Фонд за защита на околната среда, казва, че за успешен резултат от заседанието на IMO би могло да се счете приемането на амбициозен глобален стандарт за горивата и „решителна“ икономическа мярка, за да се гарантира, че замърсяването от корабоплаването ще се намали значително.
„Тези мерки, които трябва да включват справедлив механизъм за изплащане, ще насърчат собствениците на кораби да намалят използването на изкопаеми горива и да възприемат горива и технологии с нулеви и почти нулеви емисии, като същевременно подкрепят уязвимите от климата региони с необходимата скорост и мащаб“, допълва Фара-Тибо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Първият увеселителен парк на Universal в Европа ще бъде във Великобритания
13.04.20253D сканиране на Титаник хвърля нова светлина върху последните моменти на обречения лайнер
13.04.2025Пет начина да подобрите паметта си
13.04.2025Нова онлайн платформа за доброволчество и събития пусна Бургас
13.04.2025За 7 дни: Японци изградиха първата в света 3D-принтирана железопътна гара
13.04.2025INSAIT на 3 г.: Да поставиш България на световната технологична карта
13.04.2025Прочети още
Инвестиция за бъдещето: Нов високоскоростен влак в Италия свързва по-бедните южни части със севера
darik.bgХеликоптер се разби в река Хъдсън (ОБНОВЕНА)
darik.bgСлед объркани ембриони, жена в Австралия роди чуждо бебе
darik.bgБитка, картони, интрига и красиви голове, но без победител в Дерби дела Капитале
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Левски обиди феновете си!
dsport.bgНай-популярните "цветни" имена в България
9meseca.bg