Корабната индустрия се бори с недостиг на моряци в световен мащаб, което пък подхранва тревожна комбинация от фалшиви автобиографии, инциденти в морето и завишени ставки за транспорт на товари.

“Свидетели сме на постоянен недостиг на моряци”, казва пред CNBC Рет Харис старши анализатор в Drewry. Въпреки че в последните години броят на плавателните съдове нараства „експоненциално“ с хиляди на година, ръстът на работната сила, необходима за тези кораби, не поддържа същия темп, казва той.

“На компаниите им се налага да наемат моряци с по-малко опит, отколкото биха искали в идеалния случай”, допълва Харис, който отбелязва, че наличните служители на по-високи позиции и по-конкретно инженерите, са по-малко от палубните работници.

Нападенията на йеменските бунтовници хути в Червено море и продължаващият конфликт между Русия и Украйна оказаха косвен ефект върху наличието на квалифицирани моряци, казват пред CNBC експерти.

“И Украйна и Русия осигуряваха голям брой професионални моряци. Конфликтът между тях обаче намали предлагането на моряци и от двете държави, тъй като те изпитват недостиг на работна ръка като цяло заради войната”, казва Дайдзин Лий, глобален ръководител изследвания във FertiStream.

Филипините, Китай, Русия, Украйна и Индонезия са сред страните, които осигуряват най-много моряци в света, според най-новия доклад на Международната морска камара (ICS) и BIMCO от 2021 г.

Преди руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. руските и украинските моряци съставляваха близо 15% от работната сила на глобалното корабоплаване, сочат данни на ICS.

От ICS очакват недостиг на 90 000 обучени моряци до 2026 г., казват от организацията пред CNBC. “Политиците трябва да създадат национални стратегии за справянето с недостига на моряци,” казват от ICS.

“Съществено важно е да наемаме активно по-разнообразна работна сила, ако искаме да се справим с недостига на моряци, които са необходими, за да продължи индустрията да процъфтява. Това е едно най-големите предизвикателства, пред които е изправена нашата индустрия в момента”, допълват от ICS.

Различни геополитически събития създадоха повече опасности в морето, като подкрепяните от Иран бунтовници хути продължават да нападат кораби в Червено море, което намалява привлекателността на тази професия.

Кариера, която вече не привлича

Настоящият морски персонал също така избира повече работа на брега вместо в морето, казва Хенрик Йенсен, главен изпълнителен директор на Danica Crewing Specialists Group, международна компания за набиране на морски персонал и услуги. Освен това, намаляващата привлекателност на мореплаването сред по-младите поколения може да се окаже последния пирон в ковчега на тази професия.

“В миналото заплатите на моряците бяха достатъчно високи, за да привличат желаещи към професията във финансово отношение. Сега обаче, по-младите хора дават приоритет на баланса между работата и личния живот и не са толкова готови да се отдадат на кариера, която налага отсъствието в дълги периоди далече от дома”, казва Лий от FertiStream.

За онези, които са израснали с постоянен достъп до интернет и телефони, животът в морето без постоянна свързаност може да не е идеалният вариант, казва Харис от Drewry.

В резултат на това, повече компании се опитва да привличат по-младото поколение със забавления и фитнеси на борда, както и с по-кратки пътувания, които варират от 2 до 4 месеца, според неговите наблюдения.

Фалшиви автобиографии и инциденти

Недостигът на моряци доведе до това, че компаниите предлагат по-високи заплати, за да привличат работници сред ограничения брой налични служители, но и кандидати, които опитват късмета си със свободни работни места за които не квалифицирани, като подават „украсени“ CV-та и успяват да се качат на борда с тях, казват пред CNBC експерти от индустрията.

Фалшивите автобиографии стават все по-често явление в индустрията заради недостига на служители, казват анализаторите, като все повече моряци си измислят опит на кораби и време прекарано в морето.

“Има много хора, които украсяват своите CV-та, за да получат по-високи позиции и по-високи заплати”, казва Йенсен, който установява хиляди подобни случаи, когато се свързва с предишни работодатели на моряците, за да провери посочения опит.

А тези на борда плащат цената за това.

“Има огромен недостиг и това ми се отразява. Не получавам подходящи хора за моя екипаж”, казва пред CNBC капитан в глобална корабна компания, пожелал анонимност.

“Стандартът за моряците пада. Защото в момента компаниите имат нужда от всеки с лиценз”, казва капитанът, допълвайки, че в последно време му се е наложило да уволни повече моряци, чиято компетентност е била поставеена под съмнение.

На фона на по-малкото хора, настоящите моряци също така трябва да прекарват по-дълго време в морето и да се връщат отново веднага след като са се прибрали на сушата. Умората и психическото напрежение, които поражда това, може да доведе до нарушаване на психическото здраве при някои и дори до инциденти на борда.

Безопасността на корабите и екипажите може да бъде компрометирана заради смесица от неопитност, липса на правилна поддръжка и умора, казва Субхангшу Дут, изпълнителен директор на Om Maritime.

В проучване на World Maritime University от тази година над 93% от 9 214-те участници са заявили, че умората е най-честото предизвикателство, свързано с безопасността на борда. Около 78% от тях казват, че не разполагат с пълен почивен ден за продължителността на целия си договор, който може да бъде за месеци.

Океанското корабоплаване е неразделна част от световната верига за доставки — над 80% от глобалната търговия минава по море, според Организацията за търговия и развитие на ООН.

Липсата на моряци може също така да наруши глобалните вериги на доставки, тъй като корабите може да прекарват повече време на пристанищата, казва Дут.

Освен това, заплащането на моряците съставлява голяма част от оперативните разходи на един кораб, които се очаква да останат високи, тъй като компаниите вдигат заплатите в опит да привлекат и задържат служители, казва Лий. А това вероятно ще поддържа тарифите им за товарни превози високи, засилвайки инфлационния натиск, обяснява той.

Други експерти споделят виждането, че недостигът на моряци ще продължи още няколко години, като признават, че това е едно от най-големите препятствия пред индустрията.