Гърция винаги е била класическа дестинация за летни ваканции. Това общоприето твърдение я превръща в крайна точка на пътуване за милиони хора.

Ако обаче търсите затънтен плаж или недооценен курорт, искате да презаредите изтощените си батерии далеч от тълпите или мечтаете да се впуснете в живописен планински преход, британският таблоид The Guardian предлага няколко прецизно избрани кътчета, които все още не са супер популярни.

Алонисос, Северни Спорадски острови

Покритият с борови дървета остров Алонисос в северната част на Егейско море – засенчен от по-известните си съседи Скопелос и Скиатос, беше катапултиран в международното съзнание през 1992 г. чрез създаването на национален морски парк Алонисос.

Той е първият в Гърция и все още най-големият защитен морски парк по площ в Европа. Водите му приютяват критично застрашения средиземноморски тюлен монах, делфини, китове и редки морски птици.

Има ежедневни разходки с лодка до 28-те острова в парка, по време на които туристите могат да плуват от плажа на остров Кира Панагия, който принадлежи на планината Атон.

Манастирът на Дева Мария е отворен за обществеността и се обитава от двама монаси, единият от които - отец Харитон, преди това е бил готвач в Лондон.

В района се намира и първият по рода си гръцки подводен музей, предлагащ на гмуркачите идеално запазен кораб, датиращ от 425 г. пр.н.е., който лежи на морското дъно до остров Перистера.

Корабът е носил на борда 4000 амфори с вино, които все още могат да се видят от гмуркачите, предвождани от специален водач. Негмуркачите пък могат да разгледат корабокрушението виртуално чрез уебсайта на музея.

Като оставим настрана хващащите окото морски паркове и останки от корабокрушения, Алонисос е подходящ за гористи преходи, релаксиращо плуване и сънлива безгрижност. Има само две селища: спокойната столица Хора и малкото оживено пристанище Патитири, където са групирани повечето хотели.

Китнос, Западни Циклади

Само на три часа път с ферибот от пристанището на Пирея, но с 30 години назад във времето, Китнос - със своята простота и многобройни непокътнати плажове, ще събуди вътрешния хедонист дори и у най-циничните туристи.

Този остров все още изглежда като Гърция от преди десетилетия – до преди няколко години на него няма възможност да се плаща с банкови карти, а шезлонгите и чадърите все още не бяха пристигнали на плажовете му.

Сънливото пристанище Мерихас не изобилства от възможности за настаняване, но такива има много в изтънчения курорт Лутра, чиито термални извори са възхвалявани от гръцкия крал Ото още през 19 век.

Астипалея, Додеканезки острови

Разположен в средата на Егейско море, този остров с форма на пеперуда образува културен мост с Цикладите. Не само, че е по-бяло варосан от популярните съседни острови Родос и Кос, но неговите осем фотогенични вятърни мелници внушават естетиката на Миконос.

От друга страна, цитаделата от 13-ти век в столицата Хора е несъмнено венецианска и като бивша част от средиземноморската империя на Мусолини, Астипалея е включила ризотото и пастата в своята кухня.

Тъй като това е последната спирка на всеки фериботен маршрут, плажовете винаги са безлюдни, а пакетните обиколки не съществуват.

Вацес и Каминакия, до които се стига по черни пътища, са песъчливи, широки и безопасни; морето в сенчестия Ливади е искрящо, докато карамеленият залив на Агиос Константинос се обслужва от добра таверна. Източното „крило“ на острова е дом на диви, самотни пясъчни плажове.

Гиалова, полуостров Пелопонес

Повечето гърци биха се затруднили да намерят Гиалова на картата. Малкото ваканционно селище в югозападния Пелопонес е на няколко километра южно от мега курорта Коста Наварино.

Гиалова се намира на пешеходно разстояние от едноименната лагуна и природния резерват - едно от най-добрите местообитания за птици в Гърция, където специализирани водачи предлагат обиколки за наблюдение на пернатите.

Резерватът е и дом на единствената европейска колония на защитения африкански хамелеон.

В другата посока е древният Пилос, където разкопките са разкрили голям дворец от микенската епоха. Мястото е оформено с повдигнати пътеки за посетители, които позволяват задълбочено проучване.

Модерният Пилос е непретенциозно пристанище, над което се издига Ниокастро (Нов замък) - впечатляваща шестоъгълна крепост от 16-и век с поразителни гледки.

Точно от другата страна на природния резерват е перфектната, квази-кръгла извивка на Войдокойлия - един от най-красивите плажове в Гърция, подкрепен от пясъчни дюни. Гледката от птичи поглед към него от руините на Палеокастро (Стария замък) компенсира трудното едночасово изкачване.

Янина, област Епир

Столица на северозападния континентален регион на Епир, обърната към планинската верига Пинд на брега на езерото Памвотис, Йоанина е главният претендент за най-красив крайбрежен град в Гърция.

Постига известност в началото на 1800 г. при управлението на прословутия Али паша, който прави трайно впечатление на лорд Байрон. Въпреки че през 2022 г. се навършват 200 години от смъртта му, неговият дух никога не е напускал града.

Сегашната крепост е възстановена по време на неговото управление и джамиите, в които се е покланял, дворецът, който е построил, и гробницата му са забележителности на града. В резултат на това Янина излъчва повече усещане за османско минало от всеки друг град в Гърция.

29-километровата обиколка на езерото с велосипед предлага гледка към града и планините. До острова на езерото се стига с пътническа лодка, като той предлага рибарско селище, музей на Али Паша и седем византийски манастира.

На 40 минути с кола е Мецово - планинската столица на Гърция, граничеща с национален парк Пиндос. През зимата това е ски курорт, а през лятото е център за пристрастените към адреналина, предлагащ планинско колоездене, туризъм, каньонинг, каякинг и рафтинг.

Като родно място на двама от големите филантропи на Гърция - Джордж Авероф и Майкъл Тосицас, които са построили университети, болници и други, той има забележително културно наследство, подчертано от галерията на гръцката живопис Авероф и Музея на народното изкуство Тосица.

Атонска област, Централна Македония

Регионът на Атон в източната част на Халкидики е най-известен със светата планина и нейната република на монаси, но монашеската администрация обхваща само две трети от полуострова.

Останалото е смесица от десетки полупусти плажове, тучни пътеки, археологически обекти, като Стагира - родното място на Аристотел, и спокойни крайморски градове, включително Йерисос и Олимбиада.

Най-голямата атракция, разбира се, е Атон, който може да бъде обиколен с лодка. Административният му център Урануполи е популярен с неговите галерии с икони. Друга забележителност е Амулиани - остров с девствени плажове.

Тук Аликес - широк залив с пясък с цвета и консистенцията на смлян овес, е една от най-добре пазените тайни на Гърция, докато мнозина намират полупрозрачните плитчини на Мегали Амос, намиращ се наблизо, за още по-примамливи.

Гмуркащите се с шнорхел могат да резервират екскурзии до кристалните води на скалистия архипелаг Дрения. Туристите трябва да опитат поне част от криволичещата 18-километрова Аристотелова алея - добре обозначена, сенчеста горска пътека от Нова до Древна Стагира.