
Сто и четири произведения на изобразителното изкуство с прогнозни цени от 200 до 45 000 евро ще покаже в галерията си в къща “Ватев“ в столицата аукционна къща Artmark преди пролетния си търг на 2 април.
Селекцията обхваща повече от 100 години художествено творчество и включва класиците Ярослав Вешин и Иван Мърквичка, както и произведения на изкуството, създадени от едни от най-известните автори от първата половина на XX век, като Владимир Димитров-Майстора, Борис Георгиев, Елисавета Консулова-Вазова и Васил Стоилов.
Картини на големите модернисти, като Давид Перец и Николай Дюлгеров и съвременниците Генко Генков, Казаков-Нерон, Светлин Русев и Димитър Буюклийски-Мичи, също са част от изложбата.

Произведенията на изкуството, които ще бъдат представени, ще бъдат предложени на търга на 2 април в Hyatt Regency Sofia. Предишният търг, проведен през декември 2023 г., достигна обща сума от продажби в размер на 350 000 евро - почти двойно повече от началните цени.
"Селекцията включва едни от най-великите произведения на българското изкуство, от които шест са класифицирани и като културни ценности, доказвайки още веднъж своята стойност и особена художествена значимост", казва Руксандра Думитру, представител за България на Artmark.
Произведенията ще могат да се видят в галерията на Artmark всеки ден от 10:00 до 20:00 ч. до 1 април. Сред 104-те творби ще бъдат и 6-те културни ценности, създадени от Ярослав Вешин, Иван Мърквичка и Владимир Димитров-Майстора, преди да бъдат предложени за продажба по време на аукционното събитие.
Предлагат две творби на Ярослав Вешин
Ярослав Вешин, майстор с изключително влияние в историята на българското изкуство, е автор на две от произведенията, включени в търга, но звездата на изложбата е творбата “Разходка с шейната” (начална цена 25 000 евро).
Творбата е била част от немска колекция в продължение на повече от 100 години, така че българските колекционери и любители на изкуството сега ще имат възможност да я видят на живо за първи път.
Картината е част от добре позната серия произведения, създадени след 1895 г., когато художникът живее и работи в Мюнхен и Словакия. Ярослав Вешин пристига в България през 1897 г. и остава тук до края на живота си.

До 1904 г. той е професор в Художествената академия в София, а по-късно става първият военен художник на служба при цар Фердинанд I и се присъединява към него на фронта на Балканските войни.
Посетителите ще имат възможност да видят и 3 женски портрета от Иван Мърквичка.
Това са "Жена от Боженци (Рада Андреева)" с начална цена 6 000 евро, "Жена от Боженци" с начална цена 7 000 евро, и "Българка в народна носия", с начална цена 10 000 евро, обявени като културни ценности и всички изобразяващи българка, облечена в традиционни носии, характерни за района, от който произхождат, като ценен етнографски документ от онова време.
Иван Мърквичка е изключително важен художник за българската културна сцена от края на XIX и началото на XX век, смятан за един от основоположниците на българската модерна живопис.
Не на последно място в списъка на авторите на културни ценности в селекцията на пролетния търг е може би най-уважаваният и обичан български художник Владимир Димитров-Майстора, национален символ на българското изобразително изкуство от първата половина на ХХ век.
Неговите творби се срещат изключително рядко на пазара, а творбата "Жътвар" (начална цена 15 000 евро) се представя на публичния пазар след дълъг престой в престижната колекция на Вълко Гайдаров - първи директор и основател на Градската художествена галерия в Смолян.
Тя е забележително отражение на истинския дух на художника и неговата вселена, в чийто център винаги е обеднелият, трудолюбив и честен човек и неговият скромен дух.
Входът за галерията е свободен, а работното време е от понеделник до неделя от 10 до 20 ч. Преди търга, на 2 април, творбите ще бъдат изложени в Hyatt Regency Sofia от 10:00 до 18:00 ч., а търгът ще започне в 19:00 ч.

Коя е аукционна къща Artmark?
През 15-годишната си история Artmark се утвърждава като доминираща сила на румънския пазар на изкуство, като през последното десетилетие заема дял между 80 и 90%. За този период аукционната къща е организирала над 500 събития и е предложила за продажба над 150 000 артикула.
От 2022 г. насам Artmark разширява хоризонтите си в рамките на пазара на изкуство в Европейското икономическо пространство (ЕИП), като открива два нови филиала - в Хърватия и в България - ход.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 3 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 3 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 3 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 5 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 5 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 5 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Лудогорец води на Крумовград с хубав гол
dsport.bgШефът на съдиите за „залагащия във ВАР-буса“: БФС няма общо с този човек
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg