tbi bank планира ново публично предлагане на облигации, насочено към институционални и индивидуални професионални инвеститори. Проспектът вече е одобрен от Комисията за финансов надзор (КФН).

Падежът на новата облигация е 2.5 години (30 месеца), като купонните плащания са дължими на тримесечие, посочват от компанията. Банката има право да изкупи обратно облигациите 1 година преди падежа.

Началото на публичното предлагане и пълният текст на проспекта ще бъдат обявени на интернет страницата на tbi bank най-малко 7 дни преди старта на записването.

Лукас Турса, изпълнителен директор на tbi bank

Лукас Турса, изпълнителен директор на tbi bank, посочва:

„Искаме да предложим на инвеститорите гъвкав инвестиционен инструмент със сравнително краткосрочна и атрактивна възвръщаемост, близки до тези на предишните ни облигации. Според нас, основният лихвен процент в Еврозоната вече достигна върха си, което дава отлична възможност зa инвестиция с добра фиксирана доходност“.

Междувременно, облигациите, които tbi bank издаде през декември 2023 г., скоро ще могат да се търгуват на Българската фондова борса (БФБ), след като и този проспект на банката – за вторично търгуване, беше одобрен от КФН.

През 2023 г. банката издаде успешно две емисии облигации с лихва до 9.5%, структурирани да отговарят на изискванията за инструменти на приемливите задължения (MREL).

И двете регистираха поръчки над размера на емисиите, като големият интерес беше заявен от различни инвеститори – институции, като пенсионни фондове, управляващи дружества, застрахователни и държавни компании, както и от индивидуални професионални инвеститори.

 През 2023 г. tbi постигна най-високия ръст на активите (близо 40%) сред всички банки в България и отчете рекордна консолидирана нетна печалба в размер на 42.4 млн. евро. 

Тази позитивна тенденция продължава и през първото тримесечние на 2024 г. с нетна печалба в размер на 11.3 млн. евро (близо 40% повече, в сравнение с резултата за същия период на миналата година) и ръст на активите от близо 35% на годишна база, достигайки 1.57 млрд. лв.