TikTok започна да възстановява услугите си в САЩ вчера, след като новоизбраният президент на Доналд Тръмп заяви, че ще възобнови достъпа в страната до приложението за кратки видеа, след като се завърне на власт днес.

"Честно казано, нямаме избор. Трябва да го спасим," заяви Тръмп вчера по време на събитие преди церемонията по встъпването си в длъжност по-късно днес.

Той допълни, че САЩ ще настоява за създаването на смесено дружество за възстановяването на приложението, което се използва от 170 милиона американци.

В съобщение до потребителите часове преди събитието, на което говори Тръмп, от TikTok обявиха:

"В резултат на усилията на президента Тръмп, TikTok се завръща в САЩ."

TikTok излезе и с друго съобщение по-рано, след като потребители в САЩ информираха, че имат достъп до уебсайта на услугата, а далеч по-популярното мобилно приложение започна да се завръща онлайн с ограничен брой базови услуги.

Към неделя вечер приложението не беше налично за изтегляне от магазините за приложения в САЩ.

"В съгласие с нашите доставчици на услуги, TikTok е в процес на възстановяване на своята услуга," казаха от TikTok в предишното изявление, в което също благодариха на Тръмп за това, "че е осигурил необходимата яснота, че няма да бъдат санкционирани за предоставянето на TikTok на над 170 милиона американци и за това, че позволяват на повече от 7 милиона малки бизнеса да процъфтяват."

Изказването публично на благодарност от страна на TikTok към Тръмп - ден преди той да встъпи в длъжност, идва в напрегнат период за отношенията между САЩ и Китай. Тръмп е казвал, че възнамерява да наложи мита за китайския внос, но и че се надява да има по-пряк контакт с китайския лидер.

Китайското посолство във Вашингтон обвини в петък САЩ, че използва несправедливо държавна власт, за да репресира TikTok. "Китай ще предприеме необходимите мерки, за да защити решително своите законни права и интереси," заяви говорител на посолството.

TikTok спря работа за щатските потребители късно в събота, преди влизането в сила в неделя на закон, който забранява услугата от съображения за националната сигурност. От американското правителство бяха предупредили, че заради китайската компания-майка ByteDance има риск от злоупотреби с данните на американците.

Тръмп заяви, че ще "удължи периода преди забраните в закона да влязат в сила, така че да може да сключим сделка, с която да защитим нашата национална сигурност."

В социалната мрежа Truth Social той написа: 

"Бих искал САЩ да има 50% собственост в едно смесено дружество."

Тръмп заяви, че в изпълнителната заповед ще бъде посочено, че няма да се търси отговорност на компаниите, които са помогнали на TikTok да продължи работа преди издаването на неговата заповед.

Преди това Тръмп беше заявил, че вероятно ще предостави 90-дневен период за отмяна на забраната на TikTok, след като положи клетва - обещание, което TikTok цитира в уведомление до потребителите в приложението.

Спасяването на TikTok представлява обрат в позицията на Тръмп от първия му президентски мандат. През 2020 г. той искаше да забрани приложението заради опасения, че компанията споделя лични данни на американци с китайското правителство.

Наскоро Тръмп заяви, че има „топло място в сърцето си за TikTok“, признавайки, че приложението му е помогнало да спечели младите избиратели на изборите през 2024 г.

САЩ никога не е налагала забрана на голяма социална медия. Законът, който беше приет с голямо мнозинство, дава правомощия на администрацията на Тръмп да забрани или да настоява за продажбата и на други приложения с китайска собственост.

Някои други приложения, собственост на ByteDance, като приложението за редактиране на видеа CapCut и социалната медия Lemon8, също не бяха налични в щатските приложения за магазини вчера.

Търсенията в мрежата през VPN пък са скочили в минутите, след като щатските потребители изгубиха достъпа си до TikTok, според Google Trends.

Главният изпълнителен директор на TikTok Джоу Шоужи планира да присъства на церемонията по встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.

Кандидат-купувачи, сред които и бившият собственик на бейзболния отбор Лос Анджелис Доджърс Франк Маккорт, изразиха интерес към придобиването на бързо разрастващия се бизнес, който някой анализатори оценяват на 50 млрд. долара.

Непубличната компания ByteDance е около 60% собственост на институционални инвеститори, като BlackRock и General Atlantic, а основателите и служителите ѝ притежават по 20%. Компанията има над 7 000 служители в САЩ.