Швейцария и Италия промениха границата помежду си под връх Матерхорн - на фона на топящите се заради климатичните промени в Алпите ледници, които в исторически план са обозначавали разделението между двете държави.

“Значителни участъци от границата се определят от вододела или хребетните линии на ледниците, фирна или постоянния сняг,” обявиха от швейцарското правителство. “Тези формации се променят поради топенето на ледниците.”

Европа е най-бързо затоплящият се континент в света, а въздействието от това се вижда най-драстично в райони, като Алпите, където ледниците са изгубили 10% от оставащия им обем през последните две години, според Службата на Европейския съюз за климатични промени Коперник.

Ледниците ще изгубят половината от леда си до 2050 г., дори и ако планетата се затопли с по-малко от 2 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните нива, сочи проучване, публикувано в журнала на Европейският съюз по геонауки.

С топенето на ледниците, познатите планински маршрути се променят и в най-лошия случай ледът може внезапно да се срути. През юли 2022 г., ден след като на връх Мармолада в италианските Доломити бяха измерени двуцифрени температури, от ледника на планината се откъсна леден блок, който уби 11 алпинисти.

Районът, засегнат от промените в границата, е част от известния ски курорт Цермат, където алпинисти и скиори преминават свободно между Швейцария и Италия. Двете страни са се споразумели да коригират границата въз основа на техните икономически интереси.

Швейцария одобри споразумението за коригирането на границата в петък, докато Италия все още не е подписала промените.

Курортът Цермат в подножието на връх Матерхорн привлича стотици туристи всеки сезон, като посетителите са реализирали общо 2.7 милиона нощувки там през миналата година. Повече от половината от гостите са от Швейцария.