Ледникът Мармолада, който е най-големият и най-емблематичен за италианската планинска верига Доломити, би могъл да се стопи напълно до 2040 г. вследствие на повишаващите се средни температури, казват експерти.

Италиански учени, които следят ледниците и въздействието на извънредните климатични условия и които се включиха в кампания на природозащитната организация Legambiente, обявиха, че Мармолада губи между 7 и 10 см на ден.

През последните пет години 70 хектара от неговата повърхност, които се равняват на 98 футболни игрища, са изчезнали. От началото на научните измервания през 1888 г. ледникът Мармолада се е отдръпнал с 1 200 м, изпадайки в “необратима кома”, според организаторите на кампанията, която носи името „Керван от ледници“.

Въздействието на климатичните промени е видимо из цялата верига Доломити, където се отчита суша през зимата с много малко снеговалежи. Всичко това, в комбинация с необичайно високите температури в региона през лятото, води до бързото топене на ледниците.

Форни - един от най-големите долинни ледници в Италия, се е свил с 800 метра за последните 30 години и с 2 км за последния век. През лятото на 1987 г. откъсването на огромни късове лед от ледника по време на силни бури образува лавина от камъни, която доведе до свлачището Вал Пола, отнело живота на 43 души.

През 2022 г. разпадането на ледник в планината Мармолада предизвиква лавина от лед, сняг и камъни надолу по склона, убивайки 11 души.

Благодарение на топенето на ледника, в района се появяват тонове всевъзможни отпадъци, в това число идеално запазени оръжия, шейни, писма, дневници и телата на войници, участвали в т. нар. Бяла война - битката в Алпите по време на Първата световна война.

“Алпите са фундаментално място на национално и европейско ниво, но стават все по-уязвими заради настъпващата извънредна климатична ситуация,” казва Ванда Бонардо, национален алпийски координатор на Legambiente и президент на Международната комисия за защита на Алпите (Cipra).

“Ледникът на Мармолада е важен пример за това,” допълва той.

Генералният директор на Legambiente Джорджо Зампети пък призова за прилагането на политики за смекчаването на въздействието, като “ефективен национален план за адаптация към климатичната криза, започвайки от най-уязвимите райони, като високите планини”.