Учениците от Луизиана Не’Кия Джаксън и Калсеа Джонсън удивиха своите учители през 2022 г., когато откриха нов начин за доказване на 2000-годишната теорема на Питагор в отговор на бонус въпрос в състезание по математика в гимназията. Но това беше само началото.

Доброволец в тяхното бивше училище - Академията Сейнт Мери в Ню Орлиънс, ги насърчава да покажат работата си върху известната математическа теория на професионална конференци.

Така през март 2023 г. те се превърнаха в най-младите хора, представили се на конференцията на Югоизточната секция на Американското математическо общество в Атланта. Появата им предизвика вълна от медийно отразяване, а двете получиха символични ключове от град Ню Орлиънс и поздрав от Мишел Обама.

Сега Джаксън и Джонсън, започнали обучението си в колеж през миналата година, завоюваха още едно постижение: академична статия, в която подробно описват оригиналното доказателство на теорията, добавяйки още девет. Тяхната работа е публикувана в научното списание American Mathematical Monthly.

„Толкова съм изненадана, че ни публикуват на толкова млада възраст“, ​​каза второкурсничката Джонсън, изучаваща екологично инженерство в Държавния университет на Луизиана. „Не мислех, че ще стигне толкова далеч“, каза Джаксън, която следва фармация в университета Ксавие.

Питагор е древногръцки философ и математик, живял преди 2500 години. Не е ясно дали той или неговите ученици са измислили едноименната теорема.

Тя обаче е залегнала в основите на математиката и дава възможност за изчисляване на дължината на всяка страна на правоъгълен триъгълник - стига да са известни дължините на другите две страни.

Обикновено се обобщава като a^2 + b^2 = c^2, при което квадратът на най-дългата страна (хипотенузата) е равен на квадратите на двете по-къси страни, събрани заедно.

Много математици през годините са обяснявали защо теоремата работи с помощта на алгебра и геометрия. За разлика от това, Джаксън и Джонсън успяха да го докажат с помощта на тригонометрията - подотрасъл на математиката, който се фокусира върху изучаването на триъгълници.

Постигане на „невъзможното“

Експертите описаха подхода на Джаксън и Джонсън като особено предизвикателен, тъй като тригонометрията се основава на теоремата на Питагор - използването й за доказване на теоремата обикновено изисква това, което математиците наричат ​​„кръгово разсъждение“.

Новите доказателства обаче не са кръгови, според проучването.

Том Мърдок, почетен професор в Математическия факултет на Бристолския университет в Обединеното кралство, описа изследването като „впечатляващо“. „Мисля, че това, което е интригуващо в това проучване е, че много хора смятат, че е невъзможно“.

Проучването на Джаксън и Джонсън очертава пет нови начина за доказване на теоремата с помощта на тригонометрия, като техният метод разкрива още пет доказателства - общо 10. Двойката представи само едно от доказателствата на конференцията през 2023 г., което означава, че девет са напълно нови.

Подготовката на академичната работа беше „най-плашещата задача от всички, тъй като нямахме абсолютно никакъв опит в писането за академично списание“, отбелязва двойката в проучването.

Техният път към публикуването включваше стандартно препятствие, известно като партньорска проверка или етапът, по време на който изтъкнати учени в областта разглеждат и коментират работата.

Джонсън каза, че е щастлива да покаже на жените - и по-специално на цветнокожите, какво може да се постигне в една традиционно доминирана от мъже област.