Той е дълъг повече от 30 метра, най-малко на 300 години е и се вижда от космоса. Най-големият корал в света току-що беше открит в югозападната част на Тихия океан, съобщиха учени.
Мега коралът е забелязан по време на научна експедиция по програмата Pristine Seas на National Geographic през октомври край Соломоновите острови. Той е три пъти по-голям от предишния рекордьор в Американска Самоа и по-дълъг от син кит - най-голямото животно на планетата.
За разлика от рифа, който се състои от много колонии, този корал е единичен екземпляр, който расте непрекъснато в продължение на векове, съобщава CNN.
„Точно когато си мислим, че няма какво да открием на планетата Земя, намираме масивен корал, съставен от почти 1 милиард малки полипи, пулсиращи от живот“, посочва Енрик Сала, изследовател на National Geographic и основател на Pristine Seas.
Коралът изглежда като огромна, вълнообразна кафява скала отгоре. По време на експедицията дори първоначално го взимат за корабокрушение. Морският биолог и подводен оператор Ману Сан Феликс се гмурка, за да го види.
„В първата секунда разбрах, че гледам нещо уникално. Това е близо до размера на катедрала“.
По-късно учените проверяват сателитни изображения и установяват, че коралът е толкова огромен, че е възможно да се види от космоса.
Отблизо той се превръща в нещо грандиозно със сложната си мрежа от полипи — малки отделни създания, растяли в продължение на векове, за да образуват този огромен корал — и пръски от ярки лилави, жълти, сини и червени нюанси, разчупващи кафявия му оттенък.
Коралът приютяват множество морски обитатели, включително риби, раци и скариди. Той е като жива енциклопедия, съдържаща информация за океанските условия стотици години назад, казва Сан Фелиз.
Самият му размер предизвиква някои проблеми, тъй като измервателните ленти на учените не са достатъчно дълги. Те трябва да работят в екипи от двама, като опъват лентата помежду си.
Застрашените корали
Откритието е рядка добра новина в океан от лоши. Коралите са жизненоважни за морските създания, които разчитат на тях за храна и подслон, но също и за хората.
Те са непряк източник на храна за около един милиард души, като подпомагат риболова и осигуряват буфер срещу бури и покачване на морското равнище.
За учените това е връхна точка в кариерата. „Направата на откритие от такова значение е най-голямата мечта“, казва Пол Роуз, ръководител на експедицията на National Geographic Pristine Seas.
Мега коралът може да привлече изследователи, туристи и да увеличи финансирането за опазване на Соломоновите острови, казва Денис Марита от местното Министерство на културата и туризма. „Това е нещо огромно за нашата общност“, допълва той.
Но има и „повод за тревога“, каза основателят на Pristine Sea Сала. „Въпреки отдалеченото си местоположение, този корал не е защитен от глобалното затопляне и други човешки заплахи.“
Коралите са изложени на риск от редица фактори, включително прекомерен улов, който може да увреди и наруши деликатния баланс на техните екосистеми, промишлено замърсяване и отпадни води.
Най-голямата заплаха обаче е глобална: предизвиканата от изкопаемите горива климатична криза.
През миналия месец учени от Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ потвърдиха, че глобалното масово избелване на кораловите рифове е най-мащабното в историята поради безпрецедентните температури на океана.
Повече от 40% от топловодните видове корали, изграждащи рифове, сега са изправени пред изчезване, главно поради изменението на климата, според Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата, публикуван в сряда.
„Продължаващото оцеляване на коралите е застрашено“, казва Дерек Манзело, координатор на наблюдението на кораловия риф в Националната администрация за океаните и атмосферата.
И все пак, докато мега коралите остават уязвими, той вярва, че здравето и дълголетието им наистина дават искрица надежда.
„Оцеляването на този корал, който е на стотици години, показва, че не всичко е загубено за кораловите рифове. Това е наистина страхотно откритие.“
Според Емили Дарлинг, директор на кораловите рифове в Обществото за опазване на дивата природа, това показва, че все още има условия на околната среда, при които коралите могат да оцелеят и да процъфтяват, дори при ускоряващите се въздействия на изменението на климата.
Учените са открили доказателства, че „Кораловият триъгълник“ – зона от тропическия океан, която включва Соломоновите острови, както и части от страни, като Индонезия и Филипините – може да е по-устойчив на избелване на коралите, добавя Дарлинг.
Откритието беше обявено по време на срещите на глобалните в Баку, Азербайджан, за COP29, където фокусът тази година е върху мобилизирането на финансиране, за да се помогне на по-бедните страни да се справят и адаптират към изменението на климата.
Намирането на този нов корал, който вече е изложен на риск, е още едно силно напомняне за „необходимостта богатите страни да изразходват много повече ресурси за намаляване на нашите въглеродни емисии“, казва Сала.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Коледните базари у нас: Кога и къде?
преди 1 часИнфлацията у нас отново се ускорява
преди 1 часАрестуваха турист за обезобразяване на светилище в Токио
преди 1 часGoogle спира политическите реклами в ЕС
преди 1 часУчените откриха най-големия корал в света, който се вижда от космоса
преди 1 часООН: Това са най-добрите села за туризъм в света
преди 2 часаПрочети още
Засадиха над 250 дръвчета в европейското село на Белия щъркел – Белозем
darik.bgБойкот на социалната мрежа Х: Световни издания спират да публикуват в платформата
darik.bgПразнични дестинации: Къде са най-добрите коледни базари в света
darik.bgБарчовски пред Дарик: До последно няма да знаем дали Везенков и Коди ще играят срещу Черна гора
dsport.bgБоримиров пред dsport: Всеки един клуб има нужда от поне още два-три терена за школите (ВИДЕО)
dsport.bgБалансираният живот не е свързан с крайности или с перфекционизъм, а с устойчивост
9meseca.bgДа сложим ли отворени рафтове в кухнята?
idei.bgOбщи неща, които всички красиви домове имат
idei.bgЗащо у дома в толкова прашно
idei.bg