
Едно от съкровищата на постоянната колекция на Американския музей по естествена история е голямо парче извънземна скала, наречено метеоритът Уиламет.
С тегло от 15.5 тона, това е най-големият метеорит, откриван някога в Съединените щати, и шестият по големина в света.
Уиламет е съставен предимно от желязо и никел и - подобно на всички железни метеорити, се е образувал преди милиарди години, когато Слънчевата система все още се е формирала от космически прах.
Гравитацията кара тези прахови частици да се съберат, за да образуват протопланети, а по-тежките метали, като желязо и никел, потъват във вътрешността, за да образуват ядрото.

По-късно тази протопланета трябва да се е сблъскала с друго планетарно тяло, причинявайки разрушаването му, изпращайки късове скали, богати на желязо и никел, в космоса, разказва Amusing planet.
Парчетата от протопланетата продължават да обикалят около Слънцето през следващите няколко милиарда години, до преди около 17 000 години, когато орбитите на земята и тази на една от скалите – която, в крайна сметка, ще се превърне в метеорита Уиламет - се пресичат.
Той се разбива в земята със скорост повече от 64 000 км/ч в ледена шапка в Западна Канада. През вековете движещите се ледници бавно транспортират метеорита до Монтана до ледена бариера, образувала се през река Кларк Форк. Тя събира огромно количество вода в езерото Мисула.
Точно когато метеоритът достига района, ледената стена се разпада, освобождавайки едно от най-големите наводнения, документирани някога.
Заклещен в лед, той се носи по река Колумбия, докато обвивката му не се стопява и той не потъва на дъното на реката близо до съвременния град Портланд.
В края на последната ледникова епоха, когато водите намаляват, метеоритът е изложен на стихиите. В продължение на хиляди години дъждовната вода, смесена с неговия железен сулфид, произвежда сярна киселина, която бавно разтваря части от скалата, създавайки кухини на повърхността й.
Метеоритът е открит за първи път от местните в долината Уиламет в Орегон преди пристигането на европейските заселници. Те нарекли метеорита „Томановос“, вярвайки, че скалата е представител на Небесния народ и е пример за съюз между небето, земята и водата.
За тях тя е свещена и я почитат като духовно същество със сила да лекува и овластява. Те използват скалата в различни церемонии, а с водата от пукнатините й се пречистват. Племенните ловци пък потапят върховете на стрелите си в нея.
През 1902 г. миньор на име Елис Хюз вижда метеорита и осъзнавайки значението му, тайно го мести в собствеността си - задача, която му отнема три месеца. След като метеоритът е на негова земя, той започва да събира вход за достъп до него.
Земята, където първоначално се намира той, принадлежи на Oregon Iron and Steel Company. Когато кражбата е открита, законният собственик завежда дело и го печели.
Компанията продава метеорита на жена, която пък го дарява на Американския музей по естествена история в Ню Йорк. Уиламет остава изложен в музея близо век, когато през 1999 г. от конфедерацията на индианските племена от Орегон искат той да им бъде върнат.
Заведено е дело срещу музея и по-късно същата година е постигнато споразумение, според което метеоритът остава в него, но на членовете на племето е разрешено да провеждат частна церемония веднъж годишно.
Част от метеорита, изрязана от по-голямата скала, е върнала на коренните жители.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 6 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 7 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg