Уолстрийт приключи февруари "на червено", като и трите основни индекса регистрираха месечни спадове, на фона на очакванията за нови повишения на лихвените проценти в САЩ.

След силното представяне през януари, акциите на повечето американски компании се понижиха през февруари, тъй като икономическите данни и коментарите на представителите на Федералния резерв подтикнаха пазарните участници да преразгледат очакванията си.

Във вторник Dow Jones Industrial Average падна с 0.71%, широкият S&P 500 загуби 0.3%, а технологичният Nasdaq Composite се понижи с 0.1 на сто. 

За месеца S&P 500 отчете спад от 2.6%, Dow Jones регистрира понижение от 4.2%, а Nasdaq загуби 1.1%

Инвеститорите вече допускат повишение на лихвения процент с 50 базисни пункта през март, въпреки че шансовете за подобен ход остават ниски - около 23%. Консенсусната прогноза на пазарите е лихвените проценти да достигнат връх от 5.4% до септември.

Икономическите данни във вторник показаха, че потребителското доверие неочаквано се е понижило през февруари, докато показателят за цените на жилищата се е забавил допълнително през декември.

Книжата на Goldman Sachs регистрираха най-силен спад сред сините чипове (с 3.8% за последната борсова сесия), след като главният изпълнителен директор Дейвид Соломон каза, че банката обмисля "стратегически алтернативи" за потребителския си бизнес.

Акциите на Meta Platforms пък се повишиха с 3.2%, след като компанията майка на Facebook заяви, че създава нова продуктова група, фокусирана върху генеративния изкуствен интелект.

Двугодишната доходност на държавните облигации на САЩ, която обикновено се движи в крак с очакванията за лихвения процент, се повиши с 2.3 базисни пункта до 4.816%. 

Цената на петрола се повишава за втора поредна сесия, след като силният скок на промишленото производство в Китай - най-големия вносител на суров петрол в света, повиши перспективите за глобалното търсене на горива.

Фючърсите на петрола от сорта брент се повишиха с 0.6% в сутрешната търговия до ниво 83.91 долара за барел, след като за февруари отчетоха спад от 0.7 на сто. Американският лек суров петрол поскъпна с 0.6% до 77.47 долара за барел, докато за целия месец отчете понижение от 2.5%.

Сигналите за увеличаващото се търсене в Китай обаче бяха компенсирани от новината за нарастващите запаси от суров петрол в Съединените щати - най-големия потребител и производител на петрол в света.

Признаци за нарастващо предлагане се наблюдават и от данните на Организацията на страните износителки на петрол. През февруари ОПЕК е добивала средно 28.97 милиона барела на ден, според проучване на Ройтерс.

Това представлява увеличение със 150 000 барела на ден спрямо януари. Добивът обаче все още е по-нисък със 700 000 барела на ден спрямо септември.