Жените по света контролират все по-големи суми пари, което поставя основата за големи промени в управлението на богатството и филантропията.

Само в САЩ жените ще контролират 34 трлн. долара, или 38% от инвестируемите активи до 2030 г., което е близо два пъти повече, в сравнение с миналата година, прогнозират от McKinsey & Co. Сумата е била едва 7.3 трлн. долара, или 29%, пред 10 години.

Най-големият двигател на това увеличение е проста демографска тенденция – жените от поколението на родените след Втората световна война надживяват мъжете средно с 5 години, а заможни съпрузи все повече предоставят контрола върху семейното богатство на съпругите си.

Тази промяна е подпомогната от по-големия брой жени, които имат много доходоносни професии.

“Жените стават все повече финансовите глави на домакинствата вследствие на наследство, развод или кариерни успехи и поемат лидерски роли във вземането на финансови решения,” казва Кейси Йоргенсен, ръководител на Dynasty Institute for Adaptive Leadership към Dynasty Financial Partners.

Това е колосална промяна за жените в САЩ, които не можеха сами да си открият банкова сметка или да имат кредитна карта преди 50 години. Сега по света има стотици ултрабогати жени, в това число и най-малко 62 милиардерки, които контролират около 11% от 9.9-те трлн. долара, следени от Индекса на милиардерите на Bloomberg.

Разбира се, все още има значителни различия при отделните полове. Жените печелят едва 84% от това, което заработват мъжете, и заемат само 12% от ръководните позиции в публичните компании.

Едва 41 от главните изпълнителни директори на компании от индекса S&P 500 са жени. И макар делът на богатството, контролирано от жени, да се е увеличил през последното десетилетие, през миналата година той е бил под 35%.

С присъединяването на все повече жени към клуба на най-богатите обаче, индустрията за управление на богатството, която е доминирана от мъже и предоставя услуги основно за мъже, бърза да промени начина, по който привлича и задържа тази нова група от клиенти.

И тъй като жените на всякаква възраст имат склонност да даряват повече за благотворителност от мъжете, се очаква филантропски организации да получат нов приток от дарения.

Увеличение на богатството

Делът на ултрабогатите жени по света, или тези с лично състояние от над 30 млн. долара, се е увеличил до 11% през 2023 г., в сравнение с едва 6.5% през 2010 г., според компанията за управление на богатството Julius Baer.

Това се дължи на комбинация от наследство и самостоятелни успехи. В миналото богати мъже, които създаваха корпоративни династии, предаваха империите си на своите синове, но сега повече жени поемат управлението.

В Западна Европа в момента жени контролират около една трета от общите активи под управление в размер на около 4.6 трлн. евро, според McKinsey. Техният дял се очаква да се увеличи до 45% до 2030 г.

В този период активите на жените се очаква да нараства с 8.1% годишно, в сравнение с едва 2.7% за мъжете. С този темп те биха могли да доближат паритет с мъжете до началото на следващото десетилетие, според консултантската компания.

Филантропска дейност

Тъй като жени контролират по-голям дял от глобалните активи, благотворителни организации се очаква да получават повече пари. Жените с всякакви доходи и от всички поколения са по-склонни да даряват, отколкото мъжете, според проучване на Lilly Family School of Philanthropy към Университета на Индиана.

Мотивите за филантропската дейност се различават в зависимост от пола, според проучването на училището. Жените са склонни да даряват въз основа на съпричастност, докато мъжете често даряват, за да поддържат личния си интерес.

Жените също така са склонни да разпределят своите дарения сред повече организации.

Управление на богатството

Ръководители на компании за финансови консултации в САЩ казват, че приспособяват дейността си, така че да обслужват по-добре жените. Като клиенти те ценят прозрачността и сътрудничеството във финансовото планиране повече от мъжете, казва Йоргенсен от Dynasty.

Те не искат просто някой да инвестира активите им вместо тях — искат да разбират какво се случва и как инвестиционните стратегии съвпадат с техните ценности и цели.

Те също така ценят повече личното познанство с финансов съветник, преди да го наемат да управлява парите им, смята Маги Билби, вицепрезидент на Cyndeo Wealth Partners.

Много жени, но определено не всички, предпочитат жена да управлява богатството им, а тези компании увеличават наемането на жени. През 2024 г. едва 24% от сертифицираните финансови консултанти са били жени.

Те имат да наваксват и по отношение на инвестициите на фондовия пазар. Едва 71% от жените са заявили, че притежават акции, според проведено от Fidelity проучване през тази година, в сравнение с 80% от мъжете. Въпреки това, делът им нараства, в сравнение с отчетените 60% през 2023 г. и 44% през 2018 г.

Жените са по-склонни от мъжете да определят инвестиционния си подход като “консервативен,” според Fidelity, а над 70% от тях казват, че им се иска да са започнали да инвестират спестяванията си по-рано.