Действайки като естествен мост между Азия и Европа, Турция е дом на голямо разнообразие от екосистеми, включително гори, планини, степи, влажни зони, крайбрежни и морски зони.

Това екологично богатство прави страната един от водещите центрове за изследване на биоразнообразието в световен мащаб.

Ноевият ковчег

От 3692 ендемични вида, идентифицирани на местно и регионално ниво, 3496 са растения. Сред тях са още 403 вида сладководни риби, 500 вида птици, 175 вида бозайници, 146 вида влечуги и 39 вида земноводни.

Това сочи информация на Националната база данни за биологично разнообразие „Ноевият ковчег“, управлявана от Главна дирекция за опазване на природата и националните паркове към Министерството на земеделието и горите.

Многобройни видове, които преди това не са били документирани в Турция, са официално регистрирани в тази база данни, а някои видове, напълно нови за науката, са добавени към световната литература.

Сред новооткритите са:

  • Allium istanbulenese (истанбулски лук) в Истанбул, 
  • Klasea yunus-emrei (цвете на Юнус Емре) и местен вид мащерка в Ескишехир,
  • Viola denizilensis - вид теменужка в Денизли,
  • Cousinia в Ширнак.

Данните, събрани чрез Националния проект за инвентаризация и мониторинг на биоразнообразието, който има за цел да защити това богато биологично разнообразие, се прехвърлят в Националната база данни за биологично разнообразие „Ноевият ковчег“, посочва Daily Sabah.

Инвентаризацията на биологичното разнообразие се извършва чрез теренни проучвания и прегледи на литературата за различни видови групи, включително растения, бозайници, птици, сладководни риби, влечуги и земноводни.

С включването на флора, фауна и ключови екологични области, броят на записите в базата данни е достигнал 2 милиона, като тя е най-големият източник на данни за биоразнообразието в Турция, подкрепян от правителството, със значително стратегическо значение.